A svéd központi bank, a Riksbank kedden mínusz 0,5 százalékon hagyta az irányadó repokamatlábat, és közölte, hogy kitart a 290 milliárd koronás kötvényvásárlási programja mellett. A döntés megfelel az elemzői várakozásoknak. A bank bejelentette azt is, hogy a magasabb infláció és a stabilabb nemzetközi környezet miatt a korábbinál is valószínűtlenebb a repokamatláb további csökkentése a közeljövőben. A Financial Times szerint közgazdászok arra számítanak, hogy 2019-ig negatív marad a kamat.
A svéd gazdaság kicsattanó egészségnek örvend, az inflációs mutató 1,7 százalékon áll. Ám a jegybank szerint el kell érnie a 2 százalékot, mielőtt változtatnának a monetáris politikán, amely az egyik leglazább Európában, de gyengíti a koronát, és hatással van a kötvénypiacra is. A kétéves svéd kötvények hozama 2014 vége óta negatív tartományban, pillanatnyilag mínusz 0,71 százalékon áll, a tízéves papírok hozama is csak hajszállal emelkedett nulla fölé. A korona árfolyama 2016-ban hatéves mélypontra zuhant az euróhoz képest, átlépte a 10 koronás történelmi határt. Kedden a korona gyengült arra a hírre, hogy a jegybank nem zárta ki egyértelműen a további lazítást.
A Riksbank könnyen magára maradhat kamatpolitikájával, a jelek ugyanis arra mutatnak, hogy Norvégia, Kanada, Nagy-Britannia és az eurózóna is inkább a szigorítás felé tart. Mario Draghi, az EKB elnöke – egyébként félreértett – szavai nyomán eladási hullám indult el a kötvénypiacon, mert a befektetők arra számítanak, hogy vége az ultraalacsony kamatok korának, és a jegybankok befejezik a kötvények korábban precedens nélküli felvásárlását – emlékeztetett a Financial Times.
A piaci láz hatására a svéd kötvények hozama hathetes csúcsra ugrott: a kétéves papíroké mínusz 0,62, a tízéveseké mínusz 0,66 százalékra, a korona 1,1 százalékkal erősödött az euróhoz képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.