Kézzelfogható eredmény nélkül fejezte be kétnapos pekingi tárgyalásait a Steven Mnuchin pénzügyminiszter, Robert Lighthizer, az Egyesült Államok kereskedelmi főtárgyalója és Wilbur Ross kereskedelmi miniszter vezette delegáció. Mindössze abban állapodtak meg, hogy folytatják a párbeszédet a kereskedelmi háború elkerülése érdekében, az újabb forduló helyét és időpontját azonban nem közölték.
A delegáció nyolc témakörben fogalmazta meg Washington elvárásait a kínai elnök gazdasági főtanácsadója, Liu Ho vezette küldöttséggel folytatott megbeszéléseken. A követelések széles témakört érintenek a külkereskedelmi mérleg kiegyenlítésétől a vámkorlátozásokon keresztül az intézkedések végrehajtásáig – értesült a Bloomberg.
Az Egyesült Államok elvárja a többi közt, hogy 2020-ra a kétoldalú külkereskedelem hiánya legalább 200 milliárd dollárral csökkenjen a 2018-as szintről – ez a duplája annak, amit Donald Trump elnök korábban követelt.
(Az amerikai hiány 375 milliárd dollár volt 2017-ben.) Ezt egyebek mellett azzal érnék el, hogy Peking elkötelezi magát: 100-100 milliárd dollárral megnöveli az amerikai importot a 2018. június 1-jével kezdődő két évben, és a többletnek az első 12 hónapban legalább 75, a másodikban 50 százalékát árucikkek teszik ki.
Azt hiszem, az Egyesült Államok lehetetlent kér – mondta ezzel kapcsolatban a Reutersnek Tommy Xie, a szingapúri OCBC Bank közgazdásza.
Meglehetősen valóságtól elrugaszkodott 2020-ig 200 milliárd dollárral csökkenteni a hiányt, de az is elképzelhető, hogy a tárgyalási stratégia része, hogy ilyen magasról kezdenek
– vélekedett. Washington ragaszkodik a kölcsönösséghez a vámtarifákat illetően is, amelyek között például az autóiparban tízszeres a különbség: a kínaiak 25, az amerikaiak 2,5 százalékos vámokkal terhelik a behozatalt. Egyes sajtóforrások szerint Mnuchin azt kérte, hogy a kínaiak az amerikai szintre csökkentsék a tarifákat.
A követelések között az is szerepel, hogy Kína azonnali hatállyal megszünteti a kormányzati támogatást és azokat a szubvenciókat, amelyek elősegítik a túltermelést, visszavonja a technológiai transzfert kikényszerítő rendelkezéseket, valamint az állam által szponzorált kiberkémkedést és -lopást, megerősíti a szellemi tulajdon védelmét.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.