"A központi bankok körében eddig az volt a népi bölcsesség, hogy nem szálltak szembe az eszközárak növekedésével, de valójában mit eredményezett ez?" – teszi fel a kérdést Tina Mortensen, a londoni Citigroup közgazdásza a Bloombergnek nyilatkozva. A jelenlegi válság arra késztette a központi bankokat, hogy átgondolják a politikájukat.
A svéd Riksbank elnöke, Stefan Ingves július óta négy alkalommal emelte a visszavásárlási kamatlábat, még akkor is, amikor az infláció a bank 2 százalékos célkitűzése alatt maradt. Az emelés akkor történt, amikor a lakásárak a válság előtti szint fölé emelkedtek és a hitelnyújtások növekedése 9 százalék közelében ingadozott. Miközben Svédország emelte a kamatlábakat, az Egyesült Államok, az euróövezet, Japán és az Egyesült Királyság a hitelnyújtás költségeit továbbra is rekord alacsony szinten tartotta.
Johnny Akerholm, a helsinki székhelyű Nordic Investment Bank elnöke szerint a pénzügyi válságot csak elmélyítették a központi bankok azzal, hogy a kamatokat túl alacsony szinten tartották, miközben képtelenek voltak visszatartani az eszközárak növekedését. A döntéshozók most megismétlik ezt a hibát. "Gyakorlatilag ugyanebbe a helyzetbe kerülünk ezekben a napokban" - hangoztatta a bank december 17-i hírlevelében Akerholm "A kamatlábak alacsonyak, a központi bankok pedig "pénzt nyomnak", míg lényegében minden ár, kivéve a fogyasztói árakat az ipari országokban, rohamosan növekszik."
A svéd infláció 2008 decembere óta elmaradt a Riksbank célkitűzésétől. A jelzálogköltséggel kiigazított infláció továbbra is a célkitűzés alatt marad 2013-ig - a bank becslése szerint. Ezzel ellentétben az ingatlanárak a 19. egymást követő hónapban emelkedtek a novemberig tartó negyedévben, és 5 százalékkal növekedtek éves rátán. A Riksbank pedig, amely a visszavásárlási kamatlábat 1,25 százalékra emelte december 15-én, közölte, magasabb kamatlábakra van szükség a hitelnyújtás növekedésének lassítására.
A bank ugyanakkor igyekszik az Európai Unióban végbemenő leggyorsabb gazdasági élénkülésnek is irányt szabni, amely becslése szerint erre az évre a növekedés 5,5 százalékos lesz. Arra számít, hogy a visszavásárlási kamatláb átlag 3,3 százalék lesz 2013-ban, míg a gazdasági növekedés 2,3 százalékra lassul 2012-ben. Ben May, a londoni Capital Economics közgazdásza szerint az a tény, hogy a Riksbank olyan kérdésekre fókuszál, mint a háztartások eladósodottsága, azt sugallja, hogy a bank azt szeretné, ha inkább valamivel gyengébb növekedéséi, vagy a célkitűzés alatti inflációs periódus következzék. A bank ezzel akarja elkerülni az eladósodottság növekedését vagy egy újabb ingatlanár boomot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.