BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A népzene ünnepe

A szórakozás tökéletesen megfér a magas tudománnyal – erre hallhat-láthat példát a közönség január 19-én a Müpában rendezendő népzene ünnepén.

„A néger folklórból származó jazz sokat átvett az európai komolyzene eredményeiből. Ha ebből kivesszük a néger népzenei elemeket, s a magyarral helyettesítjük őket, akkor közelíthetjük meg azt a stílust, amit mi szeretnénk létrehozni” – magyarázta egy évekkel ezelőtti interjújában Tárkány-Kovács Bálint, a szombati koncerten fellépő Tárkány Művek zenekarvezetője. A javarészben a Liszt Ferenc Akadémia hat éve indult népzenei tanszékének hallgatóiból, illetve jazzerekből verbuválódott banda összetétele és szemlélete jól példázza a Müpában immár ötödik alkalommal megrendezett Népzene ünnepének lényegét.

A 2008-as tanszékfoglalóval a Müpa hagyományt teremtett, követve a bartóki utat, amely szerint a népzenétől el lehet jutni a népzenei ihletettségű művekig, ahol a kortárs és a tradicionális, a nagyvilág zenéi és a magyar zene egymásra találnak.

Ennek megfelelően az idei programban sem szerepelnek akadémiai előadások, vagy doktori értekezések. Élő, szórakoztató, táncra perdítő muzsika annál inkább. A cappella programmal készül például a Magyar Állami Népi Együttes ragyogó énekesnője, Herczku Ágnes, aki a Fölszállott a páva című nagysikerű televíziós vetélkedőn fellépő énekesnőkből verbuvált maga köré „asszonykórust” Tyúkok néven. A tanszék hallgatóiból és művészeti iskolák tanáraiból állt össze 2008-ban a Vizeli Balázs alapította Szeret együttes, amelynek repertoárjában egyaránt jelen van a magyar, a román, a szlovák, a szerb-horvát és a cigány hagyomány.

A FolkSide zenekar a 2011-es koppenhágai Világzenei Vásáron mutatkozott be először, produkciójuk a dzsessz, a rock és a népzene eddig még sosem hallott ötvözete. A komáromi Lakatos Róbert vezette Rendhagyó Prímástalálkozó tagjai ugyancsak a népzene, a dzsessz és a rock meghatározó alakjaiból kerültek ki, unikális formációjuk népzenei feldolgozásokat elő. A magyarországi délszláv és cigány zenei hagyományból gyúr új minőséget a ragyogó Söndörgő, valamint a Romengo – mindkét csapat a saját interpretációival lepi meg a közönséget.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.