A délután közepén újra megtámadták a rendőrök a tüntetőket a Majdanon. Az AP szerint Kijev belvárosában fénygránátokkal és vízágyúkkal próbálnak oszlatni. Korábban már uv-festékkel is lőtték a tüntetőket, hogy éjszaka könnyebb legyen megtalálni őket. Az Egészségügyi Minisztérium reggeli adatai szerint legalább 26 halott van már, volt köztük olyan is, akin rendőrségi vízágyúval hajtottak át. A Kyiv Post szerint legalább 19-en lőtt sebbel haltak meg, igaz, a kormány tagadja, hogy élessel lőnének. Úgy tudni, legalább hét rendőr is van az áldozatok közt (a kormány már tíz halott rendőrről ír), és megöltek egy újságírót is. A Vesztyi című lap riporterét állítólag egy autóból kirángatva lőtték mellbe.
Halálos áldozata van már a nyugat-ukrajnai tüntetéseknek is: a rendőrség Hmelnickijben nyitott tüzet a demonstrálókra. Az első hírek három sérültről szólnak, egy középkorú nő meghalt.
Az index tudósítása szerint tízezres tömeg előtt megbilincselték és lelocsolták vízzel a volini körzet kormányzóját, Alekszandr Baskalenkót a radikális tüntetők, ő azonban nem mondott le posztjáról. A lincselés elől a tüntetők egy csoportja mentette meg a kormányzót.
Nem tudni, mikor tárgyalhat tovább az ukrán kormány az ellenzéki vezetőkkel, miután kudarcba fulladt az elnök és az ellenzéki vezetők éjszakai tárgyalása. Viktor Janukovics, aki ellen a becslések szerint harmincezren tüntetnek Kijev belvárosában, azt mondta csak, hogy az ellenzék semmibe veszi a demokráciát - ő azt állítja, hogy az ellenzék nem hajlandó kompromisszumra. A másik oldalról Vitalij Klicsko azt állítja, Janukovics nem képes megegyezni, csak azt fogadná el, ha teljesen leállna a tüntetés. Az egykori bokszoló reggel a nyugati országokat szólította fel beavatkozásra: mint mondta, a hatóság háborút indított saját népe ellen. Az EuroMaidan meg nem erősített híre szerint kora délután lemondott a belügyminiszter. Szintén nem erősítették meg azt az ellenzéki forrású hírt, amely szerint kora délután egy tíz tankból álló konvoj haladt rendőri felvezetéssel Kijev felé.
A magyar külügyminisztérium azt közölte: fokozott biztonsági kockázatot rejtő országnak nyilvánították Ukrajnát. A Kijevbe utazást tervező magyarokat arra kérik, halasszák el az útjukat. A Külügyminisztérium sajtófőnöke felháborítónak és elfogadhatatlannak nevezte, hogy erőszakot alkalmazzanak Ukrajnában, akár a kormány, akár a szélsőséges ellenzéki erők. Kaleta Gábor sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: az ukrán kormány szerepe a politikai rendezésben meghatározó, ezt a felelősségvállalást akár szankciókkal is ki kell kényszerítenie a nemzetközi közösségnek.
A portfolio.hu azt írja a Bloombergre hivatkozva: az OTP 6 fiókot is kénytelen zárva tartani a zavargások miatt. A banknak a legfrissebb információk alapján 141 fiókja van keleti szomszédunknál, így a bezárások az összes fióknak csupán 4 százalékát érintik.
Miután kiderült, hogy a tárgyalás nem hoz eredményt, a rendőrség hajnal négy óra körül újra megtámadták a tüntetőket. A Majdant körbekerítették, állítólag már csak a déli oldaláról lehet megközelíteni a teret.
A szakszervezetek székháza, amely a tüntetők egyik központja volt, lángokban áll, több tudósítás szerint be is omlott, le kellett állítani az ottani mentést. Kijevet eközben lezárták, kívülről szinte lehetetlen megközelíteni a fővárost, többen a város környéki erdőkön át próbálnak bejutni. Délelőtt a vasúti közlekedést is leállították, elvileg bombariadó miatt. Magyarországról egyetlen vonat jár Kijevbe, a Moszkváig közlekedő Tisza expressz, ez elvileg kora este indulna, és holnap estére érne az ukrán fővárosba - a MÁV egyelőre nem döntött úgy, hogy nem indítja el a vonatot, igaz, úgy tudjuk, hivatalos értesítést még nem is kaptak az ukrán vasúti helyzetről.
Az atlatszooktatas tudósítása arról ír: Anatolij Hricenko ellenzéki képviselő szerint a védelmi miniszter Kijevbe rendelte a dnyepropetrovszki ejtőernyős alakulatot, teljes harci felszerelésben. Az Eszpreszo TV szerint a felbérelt kormánypárti verőemberek a sérültek ellátásában segítő mentőautókat is szétverték. Az a pletyka is terjed, hogy az ellenzéki vezetőket börtönnel fenyegetik, ha nem határolódnak el a tüntetőktől. A BBC szerint ötszáz ejtőernyőst küldött teljes harci felszerelésben Kijevbe az ukrán hadügyminiszter.
Forrong Nyugat-Ukrajna is. A mindig is inkább az EU felé húzó országrész több városában is elfoglalták a rendőrséget a demonstrálók - a helyi beszámolók szerint Lviv az első hely, ahol a teljes államapparátus, a rendőrség, a katonaság és az ügyészség is a tüntetők kezén van. Ternopilban felgyújtották a rendőrséget. Ivano-Frankviszk is átállt: a város rendőrparancsnoka a Kyiv Post szerint közölte, hogy nem támadnak békés tüntetőkre, mert "nem fognak bűnözőktől parancsot elfogadni". A lengyel-ukrán határ több szakaszát is lezárták - a kormány szerint a tüntetők tették ezt, később megerősítette a hírt a lengyel határőrség is. Az UNIAN hírügynökség arról írt, hogy késő délelőttre Kárpátalja állami hivatalait is elfoglalták a tüntetők.
Tiszti becsületszavát adta szerdán Ungváron a kormányellenes tüntetőknek Kárpátalja megye rendőrfőkapitánya, hogy a belügyi erők nem alkalmaznak erőszakot a tiltakozó megmozdulások résztvevőivel szemben.
Vaszil Varcaba rendőrtábornok a Kárpátalja megyei rendőrség épülete előtt tüntető, a megyei állami közigazgatási hivatal épületét röviddel korábban elfoglaló egyetemisták kérésére tiszti becsületszavát adta azzal kapcsolatban, hogy a rendvédelmi erők nem fognak fegyvert alkalmazni Kárpátalján a tiltakozók ellen. A főkapitány egyúttal kijelentette, hogy a 60 kárpátaljai rohamrendőr közül 59 jelenleg is az állomáshelyén tartózkodik, s azt nem is fogja elhagyni. Közölte, hogy egyetlen rendőrt sem enged Kijevbe vezényelni Kárpátaljáról.
Az orosz parlament eközben a Kyiv Post tudósítása szerint kimondta: attól tartanak, nehogy a jugoszláv forgatókönyv ismétlődjön meg Ukrajnában.
A jövőre lejáró ukrán államkötvények hozama 15 százalék felett mozog, vagyis a piac gyakorlatilag azt árazza, hogy államcsőd lesz az országban. Vlagyimir Putyin szóvivője arra figyelmeztetett: gondolniuk kell az ukránoknak arra, mi történik, ha a megígért orosz hitel következő részlete esetleg nem érkezik meg mégsem Kijevbe.
José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke délelőtt közölte: a ki a vérontásért felel, az ellen az EU szankciókat vezethet be. A tagállamoknak kell sürgős döntést hoznia erről. Az AP szerint a 28 EU-tagállam külügyminisztereit holnapra hívták össze. A német és a francia kormány is szankciókról beszélt. Ez azért is újdonság, mert eddig csak a svéd kormány állt ki így a tüntetők mellett. Ez szakítást jelent az unió eddigi politikájával: az EU eddig tárgyalókész volt Janukoviccsal. Akik a vérontásért felelősek, számíthatnak arra, hogy Európa újra átgondolja a szankciók bevezetésének lehetőségét - mondta a német külügyminiszter is. A francia, a német és a lengyel külügyminiszterek holnap külön is tárgyalnak Janukoviccsal még a 28 EU-s külügyminiszter rendkívüli tárgyalása előtt.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.