Nem várható rövid távon katonai győzelem az Iszlám Állam felett - mondta Pierre de Villiers francia vezérkari főnök a Le Journal du Dimanche című francia lapban megjelent interjúban. A katonai vezető szerint "mindenki tudja, hogy a konfliktust végül diplomáciai és politikai úton fogják rendezni".
Miután az ENSZ Biztonsági Tanácsa pénteken az Iszlám Állam és az an-Nuszra Front szélsőséges csoportok elleni katonai erő alkalmazására feljogosító, egyhangú terrorelhárítási határozatot fogadott el, Francois Hollande francia államfő a héten külön-külön egyeztet Barack Obama amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, valamint David Cameron brit miniszterelnökkel és Angela Merkel német kancellárral a terrorszervezetek elleni egységes és összehangolt katonai koalícióról és fellépésről.
A múlt heti 130 áldozatot követelő párizsi merényleteket követően, amelyeket az Iszlám Állam vállalt magára, a francia hadsereg fokozta a légicsapásokat Szíriában, amelyek elsősorban a francia dzsihadistákat célozták. Hat parancsnoki és kiképző központot semmisített meg mintegy hatvan bombával a francia hadsereg három nap alatt.
"Azt gondolom, hogy komoly károkat okoztunk nekik" - mondta a francia vezérkari főnök. A tábornok hétfőn ott lesz a térségbe érkező Charles-de-Gaulle repülőgép-hordozó anyahajón, amely szerdán indult el a franciaországi Toulon kikötőjéből, és amellyel háromszorosára nő a francia légi erő kapacitása a régióban. Jelenleg 12 bombázót állomásoztat Franciaország az Egyesült Arab Emirátusokban és Jordániában, számuk hétfőtől 38-ra nő.
A francia és az orosz vezérkar csütörtökön már egyeztetett arról, hogy a két ország repülőgép-hordozói egyszerre lesznek jelen Szíria közelében.
"Még nem tartunk ott, hogy a légicsapásokat vagy a célpontokat koordináljuk egyetértésben az oroszokkal, jóllehet mindannyiunk számára ugyanaz az ellenség, az Iszlám Állam" - mondta a tábornok. Az orosz hadsereg Bassár el-Aszad szíriai elnök támogatására kezdett korlátozott hadműveleteket az Iszlám Állam ellen, de Párizs szerint elsősorban nem a dzsihadisták állásait, hanem olyan lázadó csoportokat célzott eddig, amelyek a szíriai rezsimre veszélyesek.
Jean-Yves Le Drian védelmi miniszter eközben az Europe1 kereskedelmi rádiónak adott interjúban úgy vélte, hogy mostantól az Iszlám Állam "pénzügyi forrásait" is támadni kell, azaz "az olajmezőket" is. A francia tárcavezető üdvözölte, hogy az amerikai légierő már megkezdte az olajmezők és az olajszállító kamionok bombázását az Iszlám Állam székhelyén.
"A hadműveletek megsokszorozása jelentősen korlátozni fogja ezt a kapacitást", amely jelentős bevételt jelent a terrorszervezetnek - hívta fel a figyelmet Jean-Yves Le Drian. A miniszter hangsúlyozta, hogy hosszú távon csak szárazföldi akcióval lehet az Iszlám Államot az állásaiból kimozdítani, akármilyen jelentősek is lesznek az amerikai, az orosz vagy a francia légicsapások.
"Az Iszlám Állam elpusztításához és a győzelemhez muszáj lesz szárazföldi akciót indítani egy adott pillanatban. Ez nem jelenti azt, hogy francia jelenlét lesz szárazföldön" - fogalmazott a védelmi miniszter.
Franciaország eddig kizárta a szárazföldi beavatkozást Szíriában, beleértve a különleges erőket is, amelyet pedig Washington már kért Párizstól az amerikai televíziók szerint. "Ezt a lehetőséget jelenleg nem tervezzük" - mondta a tárcavezető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.