BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mellétrafáltak a húszik

Az Egyesült Államokat és európai országokat tömörítő multinacionális haditengerészeti koalíció által vezetett Közös Tengeri Információs Központ szerint a Groton nevű hajót két ballisztikus rakétával vették célba 240 kilométerre keletre Ádentől. A hajó vélhetően azért került a célkeresztbe, mert a közelmúltban az üzemeltető társaság más hajói izraeli kikötőkben jártak.

A húszi lázadók azt állították szombaton, hogy támadást hajtottak végre egy kereskedelmi hajó ellen Jemen partjainál, a többnemzeti haditengerészeti erők pedig korábban arról számoltak be, hogy egy libériai zászló alatt közlekedő hajó volt a célpontja két ballisztikus rakétának, amelyek a hajó közelében felrobbantak.

A Sounion két hete nem volt olyan szerencsés, mint a most a Groton / Fotó: AFP

Jahja Szári, a húszik szóvivője azt mondta: 

a jemeni fegyveres erők (...) katonai műveletet hajtottak végre a Groton hajó ellen az Ádeni-öbölben". Hozzátette, hogy a támadás "pontosan és közvetlenül találta el a hajót", hangsúlyozva, hogy ez volt a második támadás a hajó ellen "az augusztus 3-án történt első után.

Szombaton a bahreini székhelyű, az Egyesült Államokat és európai országokat tömörítő multinacionális haditengerészeti koalíció által vezetett Közös Tengeri Információs Központ (JMIC) arról számolt be, hogy a Groton nevű hajót "két ballisztikus rakétával vették célba 130 tengeri mérföldre (240 kilométerre) keletre Ádentől, a dél-jemeni nagyvárostól".

A közlemény szerint az első rakéta "a hajó orrától 50 méterre", a "második pedig a hajó tatjától 50 méterre" csapódott be, hozzátéve, hogy a hajó folytatta útját anélkül, hogy bármilyen kárt szenvedett volna.

A támadásról a brit haditengerészet tengerhajózási biztonsági információs szolgálata is beszámolt.

A JMIC úgy véli, hogy 

a Groton azért került célkeresztbe, mert a közelmúltban ugyanannak a társaságnak más hajói is jártak izraeli kikötőkben.

A Gázai övezetben zajló háború miatt, a palesztinokkal való szolidaritásból november óta a húszik Jemen partjainál több olyan hajót is megtámadtak, amelyekről úgy vélték, Izraelhez kötődnek. Ezek a támadások megzavarták a forgalmat a Vörös-tengeren és az Ádeni-öbölben, amely a világkereskedelem számára létfontosságú tengeri övezet. Ezért az Egyesült Államok többnemzetiségű tengeri koalíciót hozzott létre, hogy csapást mérjen a lázadók jemeni célpontjaira, néha az Egyesült Királyság segítségével.

Augusztus 21-én a görög zászló alatt közlekedő Sounion hajóra csaptak le sikeresen a húszik.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.