A heves esőzések és áradások miatt nőni fog az idei cseh költségvetési hiány. A cseh parlament alsóháza kedden éjszaka hagyta jóvá a hiánycél 282 milliárd koronára emelését, valamint 30 milliárd koronát az árvízi segélyezésre. (Egy cseh korona 15,75 forint.) Senki nem szavazott a módosítás ellen.
A Reuters a hírrel kapcsolatban emlékeztetett, hogy a prágai kormány a múlt héten döntött a hiányplafon emeléséről az eredetileg tervezett 252 milliárd koronáról. A jövő évi költségvetésben is további 10 milliárd koronát terveznek biztosítani az augusztus árvíz kárainak elhárítására.
A 2025-ös költségvetésben így 241 milliárd koronás deficittel számolnak; a büdzsé tervezetét azonban nem támogatta mindenki a kabinetben, amit Zbynek Stajura pénzügyminiszter is elismert a Brno Daily tudósítása szerint. Stajura azonban emiatt nem aggódik, úgy vélte, az ilyesmi természetes a jelenlegi kormányválság idején, amikor kilépett a koalícióból a Kalózpárt, amely nagyot bukott szeptemberi regionális önkormányzati, illetve részleges szenátusi választásokon.
A jobbközép kormánynak azonban változatlanul az a célja, hogy a költségvetési hiányt a GDP 3 százalékában meghatározott európai uniós felső határ alá szorítsa; 2023-ban 3,7 százalék volt.
Ez lenne az első alkalom, hogy ez sikerül 2019 óta,
amikor a költségvetés még többletet mutatott. A koronavírus-járvány és az energiaárak megugrása növelte meg a kiadásokat, mert Csehországban is támogatták a magas áramszámlákkal küszködőket.
A kormány helyzetét nehezíti, hogy a stagnálást jelentő 50 pont alatt maradt, 46 pont lett a szeptemberi cseh feldolgozóipari beszerzési menedzser index (BMI), ami az ING elemzése szerint azonban megfelelt a piaci várakozásoknak, mert Csehország is nagyban függ a gyengélkedő német gazdaságtól.
A cseh feldolgozóipari BMI 2022 közepe óta nem tud a növekedést jelentő 50 pont fölé kapaszkodni, bár a helyzet az idén némileg javult. A gyenge európai kereslet azonban nem sok esélyt ad a bővülésre, így nem meglepetés, hogy a héten nyilvánosságra hozott adatok szerint
a létszámleépítés közel egy éve a leggyorsabb ütemre pörgött fel.
A kibocsátás és az új megrendelések is gyorsabban csökkentek, mint az előző hónapokban, ami tovább rontotta az általános hangulatot. Ennek ellenére a vállalatok optimisták a kereslet jövőbeli fellendülésével kapcsolatban.
A héten mindenesetre a korona vezette a régiós gyengülést, az árfolyam hathetes mélypontra esett az euróval szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.