BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rossz jel lehet az euró gyengülése

Hiába segíti rövid távon a kivitelre termelő európai cégeket az euró gyengülése, a folyamat hosszú távon veszélyes lehet az uniós gazdaság egészére nézve – jelentette ki a Financial Timesnak nyilatkozva Dieter Zetsche, a német Daimler autógyártó vezetője.

Szerinte ugyanis a gyenge euró a gyenge gazdaság jele, már csak azért is, mert lehetővé teszi az erősebb árfolyam mellett életképtelen vállalatok túlélését.
Az euró elmúlt hónapokban bekövetkezett jelentős gyengülését örömmel fogadták a kontinens exportőrei és sok elemző, akik a folyamatot a fellendülésnek lökést adó fontos tényezőként értékelték. A Daimler maga is azon cégek közé tartozik, amelyek kontinensen kívüli értékesítéseiknek köszönhetően érdekeltek lennének az árfolyam gyengülésében. Bodo Uebber, a német vállalat pénzügyi igazgatója azonban szintén úgy nyilatkozott, nem kívánja az euró további értékvesztését. Szerinte inkább az lenne kívánatos, ha kisebbek lennének az árfolyamok kilengései.
A közös európai valuta árfolyama azonban alighanem tovább gyengül – véli Wolfgang Münchau, a Financial Times elemzője. Szerinte ugyanis a költségvetések konszolidációjához az eurózóna gazdasága kétféleképp alkalmazkodhat: vagy a magánszféra fizetési mérlegének lerontásával (ahogy az a megszorítások révén most Görögországban történik), vagy a folyó fizetési mérleg javításával. Előbbi a magánszféra padlóra küldésének kockázatával járna, különösen a mediterrán térségben, ami a befektetőket az eurózóna felbomlásával kapcsolatos spekulációra késztetheti. Ez éppúgy az euró gyengülésével járna, mint a külső egyensúly javításának kísérlete. VG

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.