A 16 társaság összesített árbevételét 22,8 százalékkal, 1768 milliárd, adózott eredményét 115,7 százalékkal, 182 milliárd, nettó profitját 75,5 százalékkal, 15 milliárd forintra növelte. Az utóbbi két adat közötti különbség a konszolidált eredménykimutatásba bevont leányvállalatok kisebbségi részesedéseire járó profit, amely az anyacég tulajdonosait nem gazdagítja.
Az első pillantásra szép eredmény szinte kizárólag a Mol forgalmának és nyereségének köszönhető. Az olajtársaság adatai nélkül ugyanis a többi cég érbevétele csak 4,9 százalékkal, 51 milliárd forintra nőtt, adózott nyereségük 5,2 százalékkal, 70 milliárd, nettó profitjuk 7,1 százalékkal, 67 milliárd forintra csökkent.
A legnagyobb nettó profitot a Mol és az OTP Bank érte el a vizsgált időszakban. Az olajcég 92,7 milliárd, a bank 37,0 milliárd forint nyereséget produkált. Jelentős hasznot termelt még az MTelekom és a Richter is. A távközlési vállalat 15,2, a gyógyszergyár 11,2 milliárd forint nettó profitot ért el. Ugyanakkor a Danubius 1609 millió, az Orco 926 millió, a Zwack 353 millió forint veszteséget termelt.
A legnagyobb profitnövekedést a PannErgy, a Mol és az Állami Nyomda érte el. Az energetikai cég 9,25-szörös, az olajvállalat 4,87-szeres, a nyomda pedig 3,61-szeres nyereséget ért el, mint egy évvel korábban. Ugyanakkor veszteségessé vált a Synergon, és megtizenötszörözte veszteségét az Est Média, és több mint másfélszeres volt a Zwack vesztesége az egy évvel korábbinak.
A legmagasabb árbevételt, 1177,2 milliárd forintot a Mol érte el. A második legnagyobb bevétele az OTP Banknak volt, amely 191,7 milliárd forintot tett ki. A harmadik legnagyobb bevételt, 142,5 milliárd forintot az MTelekom érte el. A legkisebb forgalma – 417 millió forint – a Graphisoft Parknak volt. Az alacsony forgalmú cégek közé tartozik még az 549 millió forintot regisztrált Est Média és az 1723 milliót elkönyvelt Zwack.
Bevételének növelésében az éllovas a Mol, a TVK és a Graphisoft Park volt. Az olajcég 34,4, a vegyipari kombinát 26,5, az ingatlanhasznosító 23,7 százalékkal növelte árbevételét az előző évhez képest. Átlag feletti bevételnövekedésről számolhatott még az Állami Nyomda és a Rába is. Az Erste Médiának viszont 21,8, a Zwacknak 21,5, az Orcónak 12,3 százalékkal kisebb volt az idén a forgalma, mint egy évvel korábban.
A szakértői várakozásoknál jobb eredményeket értek el a jelentősebb tőzsdecégek, ugyanakkor a jövőre vonatkozó kilátásaik romlottak – mondta a Világgazdaságnak Gabler Gergely, az Erste Befektetési Zrt. részvényelemzője. A Mol a kőolaj és a benzin árának emelkedésének, valamint a felfedezett kurdisztáni lelőhelyeknek köszönheti az előrejelzéseknél jobb eredmények elérését. Az OTP Bank pedig a hitelportfóliójának vártnál lassúbb romlása miatti kisebb céltartalék-képzési kötelezettsége miatt produkált jobb eredményt. A gyógyszergyárak pedig a bővülő oroszországi értékesítési lehetőségeknek köszönhetik a reméltnél nagyobb profitot.
Ugyanakkor az öt legnagyobb tőzsdei forgalmat produkáló cég mindegyikét érintik a különadók, a Richtert és az Egist pedig az állami gyógyszerkassza csökkentése sújthatja. Az Erste elemzője szerint az utóbbi tényező az Egist erősebben érinti, mint a Richtert, mert árbevételében nagyobb súlyt tesz ki a hazai piac, mint szektortársánál. Az MTelekomnál pedig a különadó mellett az rontotta a cég profittermelő képességét, hogy a vezetékes szolgáltatás bevétele 5,2, a mobilszolgáltatásé 2,4 százalékkal visszaesett. Gabler Gergely lapunknak elmondta azt is, hogy jó eredményeket vár a gyorsjelentését holnap közlő E-Starttól.
A szokottnál sokkal jobb negyedévvel kezdte 2011-et a Mol – emelte ki a gyorsjelentések adatai közül a Mol eredményét Herczenik Ákos, a Raiffeisen Bank részvényelemzője. Szerinte azonban az olaj- és a devizaárfolyamok ismeretében az elemzők és a befektetők számíthattak erre. Az elemző felhívta a figyelmet arra, hogy az OTP Banknak azért kellett kevesebb céltartalékot képeznie az előző negyedévhez képest, mert bár Magyarországon romlott, bulgáriai érdekeltségénél szinten maradt, román és montenegrói leányvállalatánál viszont javult a hitelportfólió összetétele.
Herczenik Ákos szerint a Richternél és az Egisnél is az oroszországi exportlehetőségek bővülése sokat lendített a profiton. A két gyógyszergyár közül az utóbbi jelentősen csökkenteni tudta a költségeit is, míg az előzőnek sokat kell fordítani arra, hogy később kihasználhassa a frissen szerzett nyugat-európai érdekeltségeiben rejlő lehetőségeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.