BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A BUX lett az egyik legrosszabbul teljesítő index

A Budapesti Értéktőzsde lett a világ egyik legrosszabbul teljesítő részvénypiaca a nyáron. Az OTP-t a svájci frank, a Molt az INA-ügy és a szíriai krízis miatt ütötték. A közeli jövőben a befektetők a Fedre figyelnek, de hosszabb távon az eurózóna adósságválságának alakulása határozhatja meg az árfolyamok irányát.

„Sell in May and go away”, vagyis add el a részvényeidet májusban, és menj messzire – mondják a Wall Streeten, és aki tartotta magát a régi bölcsességhez, most örülhet, a nyári hónapokban ugyanis nagyot zuhantak a részvénypiacok világszerte. A legdurvább esés a ciprusi, az ukrán és a görög részvénypiacon volt, ezeken a befektetők 30-40 százalékát is elbukhatták három hónap alatt a pénzüknek. Az öt legnagyobbat eső tőzsde között ott volt a budapesti is, a BUX index 21 százalékot esett a nyári hónapokban.

A részvénypiacok zuhanásának oka egyrészt az volt, hogy a romló gazdasági adatok miatt eleve negatív volt a hangulat, az igazi pánik viszont akkor tört ki, amikor félővé vált, hogy Görögország akár csődbe is mehet. Időközben kiderült, az Egyesült Államokban is gond lehet, ha nem sikerül megemelni az adósságplafont, ennek az intézkedésnek az elfogadása azonban nem hozta vissza a bizalmat – magyarázza Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője.

Hogy miért éppen a BUX volt az egyik legrosszabbul teljesítő részvényindex, annak többek közt a svájci frank erősödése volt az oka – magyarázza Herczenik Ákos, a Raiffeisen Bank részvényelemzője. Az alpesi fizetőeszköz árazása az egész magyar gazdaság állapotát befolyásolja, ha drágul a frank a forinthoz képest, annak olyan hatása van, mint egy adóemelésnek, ha pedig csökken az ára, az úgy hat, mint egy lazítás. A hazai részvénypiac egyik legnagyobb szereplőjére, az OTP-re is igen kedvezőtlen hatással van a svájci valuta erősödése, hiszen ez rontja a portfóliók minőségét. Ez – érthetően – a részvények árfolyamában is megjelenik, a vezető hazai hitelintézet papírja több mint 30 százalékot esett a nyári hónapokban. A másik nagypapírt, a Molt eközben egyrészt a horvát leánnyal, az INA-val kapcsolatos problémák, másrészt pedig a szíriai válság elmélyülése vitték több mint 26 százalékos mínuszba. A gyógyszergyári papíroknak sem kedvezett az időszak, az ő papírjaiktól a várakozásoknál nagyobb adóteher miatt igyekeztek szabadulni a befektetők – magyarázza Herczenik.

A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.