A zloty gyengülését a növekedési kilátások romlásának bejelentése okozta, illetve ezzel összefüggésben felmerült költségvetési konszolidáció lehetséges elhúzódása. A globális hangulat ma sem túl derűs így minden adott egy újabb forintgyengülős naphoz – vélekedett a közgazdász.
„Az Európai Központi Bank (EKB) most sem nyúlt a kamathoz, maradt 1,5 százalék a ráta. A sajtótájékoztatón a növekedési kilátások romlásáról, és az inflációs nyomás elmúltáról beszélt az EKB elnöke. A kamat egy ideig ezen a szinten marad, csökkentésre csak egy újabb nagyobb recesszió esetén szánná el magát az EKB” – hangsúlyozza Karsai.
Hozzátette, az euró az indoklás ismertetése alatt ismét nyomás alá került, egészen 1,3950-ig gyengült. Az esti Bernanke beszéd sem tett jót az európai devizának, Amerika problémái a dollárt erősítették tovább, annak „safe haven” (menedék) szerepe miatt, így és ma reggelre már az 1,3850-es szinttel kacérkodik az árfolyam.
A frank/forint kapcsán megjegyzi, az árfolyam minimum rögzítése óta meglehetősen kiszámítható a devizapár mozgása. Az akár két számjegyű napi volatilitás a múlté, remélhetőleg ez így is marad egy darabig.
Emlékezetes, a Svájci Nemzeti Bank (SNB) kedden határozta meg az 1,2-es minimumárfolyamot az euróval szemben, mert a frank erősödése károkat okoz a gazdaságnak és deflációs kockázatokkal jár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.