Varjú Péter, az Erste Befektetési Zrt. üzletkötője azt mondta: a befektetők negatívan értékelték egyebek mellett Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szavait. A Heti Válasznak adott interjúban a miniszter reális veszélynek tartotta, hogy valamelyik hitelminősítő esetleg ront Magyarország adósbesorolásán. Negatívan fogadták azt is, hogy a miniszter szerint a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) való visszatérés egyértelműen a gyengeség jele volna.
A Fitch Ratings, a Standard & Poor''s és a Moody''s Investors Service egyaránt a befektetési ajánlású osztályzati sáv alsó szintjén, "BBB mínusz", illetve a Moody''s osztályzati módszertanában ugyanennek megfelelő "Baa3" hosszú távú osztályzattal tartja nyilván Magyarországot mint szuverén adóst.
A magyar besorolásokra az S&P és a Moody''s leminősítés lehetőségére utaló negatív, a Fitch stabil kilátást tart érvényben. Ha bármelyik hitelminősítő rontaná a magyar államadósság osztályzatát, azzal Magyarország az adott cégnél átkerülne a befektetésre már nem ajánlott, spekulatív - piaci zsargonban "bóvlinak" nevezett - kategóriába.
A Fitch Ratings azonban a nyáron stabilra javította az addigi negatívról a magyar adósbesorolás kilátását, vagyis levette a napirendről a magyar adósosztályzatok leminősítését.
Németh Sándor, a Buda-Cash Brókerház kereskedési igazgató-helyettese elmondta: rontott a hangulaton, hogy egy szerdai uniós háttértárgyalásról olyan hírek szivárogtak ki, amelyek szerint megrekedtek a tárgyalások a bankokkal.
Mindkét szakértő volatilis kereskedést vár csütörtökre, amelyet elsősorban az eurózóna adósságválságáról folyó brüsszeli, feltehetően az éjszakába nyúló tárgyalás eredménye határozhat meg.
A Mol 795 forinttal, 4,52 százalékkal 16.805 forintra csökkent, 2,3 milliárd forintos forgalomban. Az OTP részvények ára 121 forinttal, 3,40 százalékkal 3.439 forintra esett, forgalmuk 9,8 milliárd forintot tett ki.
A Magyar Telekom árfolyama 6 forinttal, 1,16 százalékkal 523 forintra erősödött, forgalma 425,4 millió forint volt.
A Richter papírok árfolyama 685 forinttal, 1,90 százalékkal 35.295 forintra gyengült, a részvények forgalma 236,9 millió forintot ért el. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 72,4 millió forintos forgalom mellett 100 forinttal, 0,53 százalékkal 18.600 forintra csökkentette értékét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.