BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elemző: Bokros emelt ki a bóvliból, Orbán taszít vissza

15 év befektetési kategóriában tartózkodás után újra a „junk” (bóvli) besorolás érvényes a hazai államadósságra, egyelőre még csak a Moody’s-nál – kezdi kommentárját Karsai Péter, a Commerzbank elemzője.

Az ortodoxnak mondható Bokros-csomag eredményei emeltek bennünket a befektetési sávba, míg az elmúlt lassan 10 év eladósodottságot növelő gazdaságpolitikája és a mostani nem-ortodox intézkedések hatására a Moody’s hitelminősítő intézet döntött, és Baa1-ről Ba1-re minősített le bennünket, ráadásul a kilátás is negatív, ami akár további leminősítést is eredményezhet a következő felülvizsgálatkor – vélekedett Karsai Péter.

Az utolsó hajszál, amibe kapaszkodhatunk, az a Standard & Poors nyilatkozata, miszerint ők még kivárnak, megvárják az IMF tárgyalások kimenetelét (ami január végére, február elejére várható). Ha végül ők is meglépik a deklasszálást, akkor az további olaj lenne a tűzre. Bő két hónap alatt kell megegyezésre jutni az IMF-el, úgy, hogy a kormány meglehetősen szorult helyzetben van, gyakorlatilag alkupozíció nélkül, az MNB-nek sincs túl sok hatékony ellenszere a forint stabilizálására - mutatott rá.

A két hete látott 317,7 körüli történelmi rekordárfolyamot ma könnyedén „überelhetjük”, hiszen a nemzetközi hangulat is a forint ellen játszik, így a leminősítés és a globális kockázatkerülés hatása egymást fokozzák. Az ország csődbiztosítási felára éves csúcsra szökött, ma délelőtt 625-nél tart a referencia CDS-felárunk - írta Karsai.

Mint ahogy az várható volt, a strasbourgi hármas minicsúcson (Merkel-Monti-Sarkozy) nem született érdembeli előrelépés a közös euro-bond kibocsátá ügyében, konszenzus nincs, érdekkülönbség viszont van. Pedig ez lenne az egyedüli járható út, az EFSF alap kibővítése keményebb dió lenne, és az EKB kötvényvásárlási intervenciós tevékenysége is csak ideiglenes megoldás. Hosszabb távon az olasz és spanyol kötvényeket nem vásárolhat az EKB csak azért, hogy mesterségesen alacsonyabb hozammal legyenek lejegyezve az aukciók.

Az eurozónára nehezedő nyomás miatt újra közbeszéd tárgyát képzi a kínai segítség lehetősége a befektetői körökben. A 3200 milliárd dolláros kínai tartalékból talán futná a stabilizációra, de Kína nyilvánvalóan többször is megfontolja, hogy a szorgosan összegyűjtött dollárokból betömje-e a görög vagy olasz lyukakat - tette hozzá.

Kína egyébként a legfisebb hírek szerint nem zárkózna el egy indirekt segítségnyújtástól, a legvalószínűbb verzió szerint az IMFen keresztül történne a támogatás. Az euró/dollár árfolyama már az 1,3250-et közelíti, míg az dollár/forint kurzusa már a 239 felé húz.

Az 1,20-as euró/frank árfolyamküszöb bejelentése óta a legmagasabb árfolyamon áll a frank/forint árfolyama, közelítve a 259-es szintet.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.