Örülhetnénk, de igazából ezt vártuk. Ugyanakkor arra már nem számítottunk, hogy gyenge gazdasági adatokat látunk az Egyesült Államokban. Ráadásul az elmúlt hetekben az eddig javuló gazdasági mutatószámok megfordulni látszanak. A gazdasági tevékenységnek nem tesz túl jót az a huzavona, amely a görögök vagy a spanyolok kapcsán megjelenik. Elbizonytalanítja a fogyasztókat a beruházókat/termelőket, egy szóval a piaci szereplőket.
A romló üzleti bizalom pedig megjelenik a reálgazdasági aktivitásban. Ezért sürgősen meg kéne oldani mind a görög, mind a spanyol kérdést! A piacról meg annyit, hogy a DAX index a 200 napos mozgóátlag alatt határozottan nem néz ki jól.
USA, Európa:
- Ismét rossz napot zártak a tengerentúli piacok, pedig a kereskedés nagy részében emelkedtek az indexek, de az utolsó órában visszazuhantak a negatív tartományba. (Dow -0,21 százalék, Nasdaq -0,35 százalék, S&P500 -0,23 százalék).
- A The Wall Street Journal szerint az IMF mentőcsomagot nyújthat Spanyolországnak, ha a Bankia kimentéséhez nem lesz elég pénze az országnak. Az IMF azonban nem erősítette meg a hírt.
- Az EU gazdasági biztosának szóvivője tegnap cáfolta azt a korábbi hírt, miszerint az ESM-et felhatalmazzák a bankok közvetlen feltőkésítésére.
- A legfrissebb görög közvélemény kutatás szerint az Új Demokrácia 26,1 százalékkal vezet, a szélsőbaloldali Sziriza párt pedig 23,6 százalékon áll.
- Az ír népszavazáson az előzetes eredmények szerint 60 százalék támogatta a fiskális paktumot.
- Az USA-ban az energia és a pénzügy szektor volt a legerősebb, amelyek 0,8 százalékos pluszban zárták a napot. A Dow legerősebb komponense a Bank of America volt, amely 2 százalék feletti pluszba került.
- Tovább nőttek a friss munkanélküli segély kérelmek az USA-ban. A várt 370 ezer helyett 383 ezren igényeltek segélyt. A két héttel ezelőtti adatot 370 ezerről 373 ezerre rontotta a tárca.
- A Chicago-i beszerzési menedzser index 56,2 pontról két és féléves mélypontra, 52,7 pontra csökkent májusban, miközben a várakozás 56,8 pont volt.
- Az első negyedévben 1,9 százalékkal növekedett a tengerentúli gazdaság, a várakozásoknak megfelelően lefelé korrigálták az előzetes 2,2 százalékos értéket.
- A Facebook új történelmi mélypontra (26,8 dollár) zuhant tegnap, ahonnan életre kelt az árfolyam és 29,6 dollárig rallyzott zárásra, amit több mint 10 százalékos napon belüli emelkedést jelent.
Olaj, arany:
- A kőolaj újabb 1,5 százalékos eséssel 86,5 dolláron zárta a kereskedést, és ezzel tavaly októberi szintekre került az árfolyam. Havi szinten 17,5 százalékot veszített értékéből a WTI, és egyelőre nem láthatók fordulós jelzések.
- Az arany oldalazott tegnap, már napok óta az 1.530 dolláros támasz és a 20 napos mozgóátlag között sávozik a kurzus. Tegnap 1.558 dolláron zárta a kereskedést a nemesfém.
Távol-Kelet:
- Vegyes a kép az ázsiai piacon, a japánok mínuszban vannak (Nikkei -1,2 százalék, Hang Seng 0,23 százalék, Shanghai 0,06 százalék).
- A kínai feldolgozóipari PMI 50,4 es májusi értéke a várt 52-nél és az előző havi 53,3-nál is gyengébb lett.
- A japán pénzügyminiszter Jun Azumi arról beszélt tegnap, hogy amennyiben tovább folytatódik a jen erősödése, akkor határozott lépéseket fognak tenni.
Devizák:
- Napközben újabb gyengülési hullám érte el a forintot, és napon belül négyhavi mélypontra került a hazai fizetőeszköz. A forint 304 felett érte el mélypontját, majd zárásra 301,3-ig korrigált vissza. A reggeli órákban ismét gyengülést láthatunk.
- Napon belül újabb mélypontra zuhant az EUR/USD 1,233-ig, de zárásra korrigált és 1,236-ig emelkedett vissza.
Határidős piacok: Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.
Vállalati hírek
Tegnap késő este tette közzé 2012. I. negyedéves gyorsjelentését az E-Star . A 810 ezer eurós veszteség kisebb, mint az általunk várt -1,5 millió euró. A Lengyelországban üzembe helyezett új gázerőmű miatt nőtt az áramértékesítés, melynek következtében 5 százalékkal nőtt az árbevétel. Az üzemi eredmény 36 százalékkal ugrott meg, köszönhetően a drasztikus költségcsökkentésnek, és a „yellow certificate”-ek értékesítésének (500 ezer euró). Az üzemi marzs az egy évvel korábbi 9,8 százalékról 12,8 százalékra nőtt. Ugyanakkor a magas hitelállományhoz kapcsolódó növekvő kamatkiadások, illetve a devizahitelek átértékelése miatt 2,9 millió eurós pénzügyi veszteséget könyvelt el a társaság. Magas volt az adó is (900 ezer euró). Az eredmény alapvetően jobb a vártnál, ami a hatékony kötlségcsökkentésnek és a lengyel fejlesztéseknek köszönhető. Árfolyamhatásra nem számítunk, mivel a befektetők elsősorban a finanszírozási kérdésekre figyelnek.
- A Moody’s Ba2-ről Ba3-ra minősítette le az OTP ukrán leánybankjának hrivnyában denominált hosszú lejáratú betéteit.
- A Magyar Telekom 2010-es közgyűlésének határozataival kapcsolatban folyó perben a Kúria helybenhagyta a kisrészvényes felperes keresetét elutasító jogerős ítéletet, így a per lezárult.
- A Magyar Telekom leányvállalata, a Vidanet megvásárolta a Csorna és Kapuvár környéki kábelszolgáltatói tevékenységet. A tevékenység éves bevétele 650 millió forint, EBITDA-ja pedig 275 millió forint.
- A PannErgy 2012. május 30-án 4.250 darab, 2012. május 31-én pedig 1.800 darab saját részvényt vásárolt. Az előbbi tranzakció átlagára 599, az utóbbié 597 forint. A tranzakciókat követően a társaság 3.351.002 darab saját részvénnyel rendelkezik, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 15,92 százaléka.
- Az E-Star 50 darab E-Star határidős kontraktust vásárolt 2012. szeptemberi lejárattal 1.908 forintos áron.
Gazdasági hírek
- Az EKB két pontot továbbra sem talál megfelelőnek az új jegybanktörvényben: egyrészt, hogy a Monetáris Tanács tagjainak száma növelhető, másrészt, hogy kinevezhető egy harmadik alelnök. A magyar kormánynak a jövő hétfői szavazás előtt kellene benyújtani a módosításokat. A hír egyértelműen kedvezőtlen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.