BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az IMF érkezése sem elég – Nagyot esett a tőzsde

Alacsony forgalomban csökkentek a részvényárak a héten a Budapesti Értéktőzsdén, a magyar börzét az sem tudta felpezsdíteni, hogy a jegybanktörvény pénteki elfogadása után még aznap bejelentették az IMF/EU-tárgyalóküldöttség érkezését.

A hét elején még kitartott a részvénypiacokon a jókedv, amelyet a megelőző heti EU-csúcs váltott ki, azonban a hét közepétől már inkább a profitkivétek domináltak. A nyereségek lefölözésére késztette a befektetőket egyebek közt a piaci várakozásoknak megfelelő jegybanki gazdaságösztönző intézkedések csütörtöki bejelentése: az Európai Központi Bank kamatot csökkentett, a Bank of England pedig bővítette mennyiségi monetáris enyhítő programjának keretösszegét.

Itthon a parlament elfogadta pénteken a jegybanktörvény új változatát, amelynek tervezetéről már előzetesen pozitívan nyilatkozott az IMF és az EKB is. Ezzel a technikainak nevezhető akadályok elhárultak a nemzetközi hitelkeretről való tárgyalások elől. A törvény elfogadása után pár órával Brüsszelben bejelentették, hogy július 17-én érkezik Budapestre az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap tárgyalóküldöttsége, ezt követően hamarosan megkezdődhetnek a hiteltárgyalások Magyarországgal.

Piaci elemzők ugyanakkor arra figyelmeztettek, hogy továbbra is kérdéses, milyen gyorsan születhet meg a megállapodás, illetve hogy gazdaságpolitikai kérdésekben milyen ellentétek merülnek még fel a tárgyalások során. Bizonytalanságot okozhatnak egyebek közt a napokban bejelentett intézkedések, például a tranzakciós adó kiterjesztése a jegybankra és a Magyar Államkincstárra, továbbá a 300 milliárd forintos munkahelyvédelmi csomag.

A BÉT részvényindexe, a BUX a múlt héten 1,41 százalékkal, 245 ponttal csökkent, 17.096,31 ponton zárt pénteken. A heti forgalom 31,8 milliárd forint volt, tovább csökkent az előző heti 40,4 milliárdhoz képest. A vezető részvények árfolyama - az erősödő Egist leszámítva - mérséklődött.

Az OTP egy hét alatt 30 forinttal, 0,84 százalékkal gyengült, 3.540 forinton zárt pénteken. A Mol részvények ára 1,23 százalékkal, 200 forinttal csökkent 16.100 forintra. A Magyar Telekom volt a hét vesztese, a távközlési részvény árfolyama 2,48 százalékkal, 11 forinttal 433 forintra esett. A Richter 700 forinttal, 1,88 százalékkal gyengült, 36.500 forinton zárt a hét utolsó kereskedési napján. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis viszont 3,11 százalékkal, 455 forinttal drágult, és 15.105 forinton fejezte be a hetet. 

A kis és közepes kapitalizációjú részvények mutatója, a BUMIX 19 ponttal, 1,85 százalékkal, 1.026,95 pontra csökkent.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.