Globálisan 2,5 százalékkal növekednek a reálbérek, amelyre hosszú ideje nem volt példa. Ez azonban nem csak a valóban magas emeléseknek, hanem a rekord alacsony inflációnak is köszönhető – mutat rá a Hay Group menedzsment tanácsadó cég elemzése. Akárcsak idén, Magyarország jövőre sem marad el ettől, átlagosan 2,4 százalékkal emelkednek majd a reálbérek.
Európa jobban teljesít
Alig valamivel a globális átlag alatt teljesít a magyar gazdaságot leginkább meghatározó Európa, ahol a 2,8 százalékos átlagos emeléshez 0,5 százalékos infláció társul. Ezen belül Nyugat-Európában 2 százalékos, míg Kelet-Európában 2,9 százalékos reálbéremelésre van kilátás jövőre, a hazai bérek vásárlóerejének növekedése e kettő között helyezkedik majd el.
Pozitív kilátásokkal számolhat a három nagy európai gazdaság, az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország is. Ez utóbbiban például a globális átlag fölötti, 2,7 százalékos reálbér növekedés lesz 2016-ban. Különleges a helyzete Görögországnak, ahol a gazdasági nehézségek ellenére csupán 2 százalékos béremelés lesz jövőre, viszont ehhez 1,3 százalékos defláció társul, és így az ottani dolgozók kiugróan magas, 3,4 százalékos reálbér növekedéssel számolhatnak.
Mindez azt jelenti, hogy bár Magyarországon a válság éveihez képest tényleg beindult a munkavállalók vásárlóerejének növekedése, de mivel ez szinte teljesen összhangban van a fejlett gazdaságok dinamikájával, ezért a „nyugathoz” történő felzárkózás még nem kezdődött el.
Ázsia és Amerika dübörög
A kínai gazdaság lassulása ellenére még mindig Ázsiában lesz tapasztalható az összes kontinens közül a legmagasabb, 4,2 százalékos reálbér növekedés. Ez egyszerre köszönhető a képzett munkások iránti folyamatos igénynek és az egyre izmosodó középosztály növekvő fogyasztásának.
Az elképesztő pörgésben lévő amerikai munkaerőpiacon is beindult a bérek emelkedése: a rendkívül alacsony, 0,3 százalékos infláció 2,7 százalékos reálbér növekedést tesz lehetővé. A vásárlóerő ilyen mértékű növekedése pedig várhatóan még tovább fogja élénkíteni az amúgy is jelentős belső piacot és fogyasztást.
Most lesz rossz Venezuelában élni
A gazdasági zavarokkal tarkított Latin-Amerikában hiába lesz kétszámjegyű béremelés, ezt teljesen kioltja majd a még ennél is magasabb infláció. A legrosszabb helyzet Venezuelában várható, ahol a dolgozók bérük szinte 53 százalékos értékvesztésével számolhatnak jövőre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.