BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szakadnak a tőzsdék: óriási veszteségek Európában

Meredek, 7 százalékot meghaladó csökkenéssel nyitottak a főbb nyugat-európai részvénypiacok hétfőn. London, Frankfurt és Párizs is mínusz 6 százalék alatt járt délután fél 1 körül. Ázsiában is 5-6 százalékos veszteségek voltak. A BUX szintén óriási mínuszban. A pánikba esett befektetők fejvesztve menekülnek a válságok idején biztos menedéknek számító eszközökbe, hogy ellensúlyozzák a koronavírus-járvány gazdaságra mért csapásának hatásait, miközben az olajárak több mint 30 százalékkal zuhantak annak következményeként, hogy Szaúd-Arábia árháborút indított Oroszország ellen.

A főbb európai részvénypiacok közül

  • a londoni tőzsde fő mutatója, az FTSE-100 index 8,19 százalékos,
  • a frankfurti DAX-index pedig 7,43 százalékos
  • mínuszban kezdte a kereskedést. Az euróövezeti vállalatok gyűjtőindexei közül az EuroStoxx50 7,69 százalékkal esett a nyitásban.

    Kora délután, fél 3 körül Londonban 7,80, Frankfurtban 7,83, míg Párizs 7,98 százalékos veszteségben álltak a tőzsdeindexek.

    A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 2,14 pontos csökkenéssel, 41 183,15 ponton nyitott hétfőn. A pénteki záró értékéhez képest 0,01 százalékkal gyengült. Viszont pár perccel a kereskedés kezdete után már 7 százalék feletti mínuszban járt az index, míg fél 1 körül 5,5 százalék körüli esésben állt. Fél három fele az index 7,18 százalékos esést mutatott.

    Beszakadt az olaj ára

    Négyéves mélypont

    Szaúd-Arábia áprilistól hordónként 6-8 dollárral csökkenti minden nyersolajtermékének árát és napi 10 millió hordó fölé emeli kitermelését.

    Meredeken, közel harmadával csökkent a kőolaj világpiaci ára hétfőn a határidős jegyzésekben annak nyomán, hogy Szaúd-Arábia csökkentette az árakat, és bejelentette, hogy jelentősen növeli, napi 10 millió hordó fölé, nyersolajkitermelését áprilisban.

    A Brent árának alakulása az elmúlt fél évben
    Fotó: TradingView

    Az eurót 1,1436 dolláron jegyezték a nemzetközi bankközi devizapiacon hétfő délelőtt kilenc órakor, 1,34 százalékkal, tízhavi csúcsra erősödött a közös európai fizetőeszköz. Az euró/dollár kereszt legutóbb tavaly májusban járt az 1,4-es szint fölött.

    A New York-i árupiacon az arany unciánkénti ára áprilisi szállításra 0,50 százalékkal, 1680,85 dollárra nőtt.

    Óriási mínuszok Ázsiában

    Ázsia és a csendes-óceáni térség tőzsdéin súlyos veszteségekben zártak az indexek hétfőn. A Morgan Stanley Capital International által számított, Japánt kivéve az ázsiai részvénypiacok árfolyam-alakulását mérő index (MSCI Asia ex Japan) 4,61 százalékkal 490,26 pontra süllyedt.

    A vezető tőzsdeindexek közül

  • Tokióban a 225 válogatott részvény Nikkei mutatója 5,38 százalékos,
  • az ausztráliai S&P/ASX 200 7,33 százalékos,
  • a dél-koreai Kospi pedig 4,19 százalékos,
  • míg sanghaji tőzsde fő mutatója, a Shanghai Composite 3,01 százalékos
  • veszteségben fejezte be a kereskedést.

    Megtépázza a tőzsdéket a járvány

    Pénteken erős veszteségekben zártak a legfőbb európai tőzsdeindexek az új koronavírus által okozott járvány gyors terjedése miatti félelmek hatására. A londoni FTSE-100 mutató 3,62 százalékos, a DAX-30 index 3,37 százalékos, a párizsi CAC-40 index pedig 4,14 százalékos mínuszban zárt.

    A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 3,67 százalékkal, az FTSE Eurofirst pedig 300 index 3,75 százalékkal, míg az euróövezeti EuroStoxx50 3,91 százalékkal csökkent.

    New Yorkban a Dow Jones ipari átlag 0,98 százalékos, az S&P 500-as mutató 1,71 százalékos, a Nasdaq piac összetett mutatója pedig 1,87 százalékos mínuszban fejezte be a napot.

    Címoldalról ajánljuk

    Tovább a címoldalra

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.