A nyár közepén is munkába állította megtakarítását a lakosság, melynek hazai értékpapírokban fialtatott vagyona először lépte át a 26 ezermilliárd forintot a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss kimutatása alapján.
A lakosság rezidens kibocsátású értékpapírvagyona újabb rekordot döntve 1,6 százalékkal, 26 114 milliárd forintra nőtt júliusban, a háztartások vagyongyarapodása ezzel már 22 hónapja, vagyis közel két év óta töretlen.
Júniustól eltérően a bővülés nagyobb részét ezúttal a friss megtakarítások adták, a kisbefektetők ugyanis az előző havi mennyiség közel háromszorosát, 314 milliárd forintot helyeztek el állampapírban, kötvényekben, befektetési jegyekben és a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett részvényekben. A hazai befektetések hozamán 96 milliárd forintot kerestek, ebből a két részből állt össze a 410 milliárdos havi növekedés.
A vásárlásoknál a júniusi megingást követően már ismét a magyar állampapír dominált, amiből 215 milliárd forintot táraztak be.
Ezen belül is a hosszú, vagyis egy éven túli lejáratú kötvények bizonyultak a legkeresettebbnek 153 milliárd forintos értékesítéssel, míg rövid állampapírból (diszkontkincstárjegyekből) 53 milliárd forintnyit vásároltak. A devizában kibocsátott kötvények az előbbieknél lényegesen szerényebb, kilencmilliárdos tőkebeáramlást regisztráltak.
A felhalmozott kamatok bő nyolcmilliárd forinttal gyarapították az államadósságot finanszírozó lakossági befektetőket, teljes magyar állampapírvagyonuk így 1,7 százalékkal bővült, elérve a 13 382 milliárd forintot.
A nem állami kibocsátású, egyéb kötvényekből 13 milliárd forintot váltottak vissza, az ilyen típusú befektetéseik összértéke közel 2 százalékkal, 616 milliárd forintra csökkent egy hónap alatt.
A kötvényes termékek legnagyobb riválisának számító befektetési alapok változatlanul nagy népszerűségnek örvendenek a megtakarítani képes háztartások körében. Ezekből 150 milliárd forintot vásároltak júliusban, lényegében ugyanannyit, mint egy hónappal korábban.
A hozamok most valamivel gyengébben alakultak, de az 57 milliárd forintos felértékelődés alapján ezúttal sem jártak rosszul, akik portfóliómenedzserekre bízták megtakarításaikat. A lakosság befektetési jegyekben lévő vagyona bő 2 százalékkal hízott, és ezzel már alulról súrolja a 10 300 milliárd forintot.
A tőzsdézésre a nyáron nem igazán mutatkozott kedve a lakosságnak, a júniusi mennyiséggel szinte megegyező, 37,6 milliárd forintot adtak el meglévő hazai részvényeikből.
Pedig a BUX 2,7 százalékot erősödött, és új csúcsot is döntött a pesti részvényindex. A pozícióban maradó kisbefektetők 30 milliárd feletti árfolyamnyereséget érhettek el papírjaikon.
A magyar blue chip részvények közül
A háztartások magyar részvénybefektetéseinek összértéke a tekintélyes tőkekivonás miatt szűk fél százalékkal, 1825 milliárd forintra mérséklődött.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.