Az idősebbek, a jómódúak és a képzettebbek készülnek igennel szavazni a lisszaboni szerződés megerősítéséről csütörtökön tartandó írországi népszavazáson, ha lehet hinni a közvélemény-kutatásoknak.
A fiatalabbak, a roszszabb anyagi helyzetben lévők és a kevésbé képzettek körében a dokumentum elutasítása tűnik vonzóbbnak. Nem meglepő, hiszen az európai integráció évtizedek óta hadakozik azzal az imázzsal, hogy valójában az elit projektje. A szegényebbeket, a társadalom leszakadó rétegeit igazából soha nem tudta magával ragadni.
Az ír kormánynak az a pechje, hogy másutt nem rendeznek népszavazást a lisszaboni szerződésről, így aztán az egész kontinens euroszkeptikus mozgalmai Írországot vették célba. Dublinnak szemmel láthatóan nem sikerült lépést tartania az EU-ellenes dezinformációk áradatával. A „nem” pártiak harsogó hazugságai (arról, hogy kötelező lesz engedélyezni az abortuszt, hogy Írország elveszíti adóügyi autonómiáját, vagy hogy búcsút inthet katonai semlegességének) nagyon hangosnak bizonyultak. Jim Corr népszerű rockgitáros egy interjúban egyenesen azzal riogatta a rádióhallgatókat, hogy az EU a totalitárius világkormány része, és a szerződés ratifikálásával újra bevezetik a halálbüntetést. Ezzel szemben az „igen” tábora még azt sem tudta világosan, jól felfoghatóan, egy mondatban elmagyarázni, miről is szól valójában a nem igazán olvasóbarát megfogalmazású szerződés. UGy
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.