Az euróövezet vezetői a múlt héten sokak szerint csak időt nyertek a valutauniót szétfeszítő válság elleni küzdelemben. Most pedig itt van ennek az amerikai változata: a republikánusok és a demokraták makacs szembenállása az adósságplafon emeléséről immár piaci zavarokkal fenyeget.
Való igaz, a nyugati piacgazdaságok fejlődéstörténete soha nem volt sétagalopp. A 2008 előtti hosszú fellendülés ugyan sokakkal elhitette, hogy új, békésebb korszakba léptünk, a Lehman Brothers bedőlése nyomán kialakult pénzügyi és gazdasági válság azonban kijózanítólag hatott. Megmutatta, hogy a kockázatokat nem lehet a szőnyeg alá söpörni, legyen szó akár az értékpapírokba csomagolt, kétes értékű jelzáloghitelekről, akár az euróövezet peremének versenyképességi problémáiról. Igen, úgy tűnik, a nyakig eladósodott Nyugat most vesztésre áll.
Korai lenne azonban még temetni a fejlett országokat. Erejüket – felhalmozott anyagi és szellemi tőkéjükön túl – épp az adja, hogy képesek tanulni hibáikból. Ez történt pár napja Brüsszelben, és remélhetőleg ez történik majd Washingtonban is. Meglehet, hogy a végső kompromisszumok „kiizzadása” sokáig, akár az utolsó pillanatig is eltart (sőt, nincs garancia a legrosszabb forgatókönyv elkerülésére sem). De azt is rögtön hozzá kell tenni, hogy ezekben a vitákban nyomós érvek és érdekek csapnak össze. Autoriter rendszerekben ugyan könnyebb dűlőre jutni a követendő irányban, de ott a hibalehetőség is nagyobb, elég csak a saját történelmünkre utalni. Nem kivétel ez alól a látszólag sikeres gazdaságpolitikát folytató Kína sem: az ott fúvódó eszközár-buborékok és elbújtatott adóssághegyek ékes bizonyítékai az ottani modell árnyoldalainak.
A Nyugatnak valóban változnia kell. De hát épp ezt teszi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.