A hír hallatára, hogy a Mal Zrt.-nek 135 milliárd forint büntetést kell fizetnie, sokaknak villanhatnak be a képek a tavaly októberi tragédiáról. Már a képeket nézve is szörnyű volt a látvány, mi pedig, akik a helyszínen láttuk, mi történt, még a médiában mutatottnál is borzalmasabb emlékekkel térhettünk haza. A tanulság egyértelmű: igen, valakinek bűnhődnie kell.
De nagyon óvatosan kell bánni a dühvel. Nem azért, mintha nem lett volna súlyos, ami Devecseren és Kolontáron történt, hanem azért, mert a túlkompenzálás nem vezet jóra. A közvélemény fejeket akar látni, az első sokk után érthető módon. De hogy ki az igazi vétkes, a Mal, az önkormányzatok, a környezetvédelmi hatóságok, amelyek kiadták az engedélyt a tározók használatára, vagy hogy mekkora a jogos büntetés, nem olyan kérdés, amelyet az átlagember a tények nem teljes ismerete mellett el tud dönteni. Erre való a bíróság, hagyjuk őket dolgozni.
És ami még fontosabb: az ügyben megszólalt a politika is. Orbán Viktor már egy héttel a katasztrófa után kijelentette a parlamentben, hogy súlyos büntetés jön. A miniszterelnöki dörgedelem persze egy ilyen eset után helyénvaló, de ítéletet hirdetni a bíróság helyett egyetlen politikusnak egyetlen ügyben sincs joga.
Abban viszont van felelősségük, hogy a hasonló eseteket megelőzzék, és az esetleges kárt minimalizálják. Eltelt majdnem egy év az iszapömlés óta, és egyelőre alig történt ebben előrelépés. Igaz, büntetni könnyű, megelőzni nehéz. A biztonsági előírások szigorítása a vállalatoknak és közvetve az államnak is pénzébe kerülhet, ez pedig nem mutat annyira jól a hírekben, mint a Mal szigorú megbírságolása. Mégis többet veszthetünk, ha ezt megpróbáljuk megspórolni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.