BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Milyennek ítéli a kkv-finanszírozás idei kilátásait?

A kis- és középvállalkozói hitelpiac kilátásai kapcsán óvatosan optimisták a hazai hitelintézetek e területért felelős vezetői. Véleményük szerint az intenzívebb állami szerepvállalás adhat némi lökést a finanszírozásnak, ám a hitelezési feltételek gyors enyhülésére nem lehet számítani.
2013.05.04., szombat 08:00


Németh László, a K & H Kkv marketing főosztályvezetője
Az elmúlt években elsősorban a rövid lejáratú, a vállalkozások likviditását finanszírozó hitelek kereslete nőtt számottevően, amely azt igazolja, hogy a napi működés szinten tartásához is külső segítséget kell igénybe venni. A bankokkal szemben támasztott tőke megfelelési követelmények folyamatos szigorodása, valamint a kockázati költségek csökkentésére való törekvések hatására a pénzintézetek az alacsonyabb kockázatú ügyfelek hitelezését preferálják. Ebből is következik, hogy a kkv szektor növekedéséhez elsősorban olyan nemzetgazdasági intézkedésekre lenne szükség, amelyek a fogyasztás növelését, a belső kereslet és a piacok élénkítését eredményezik. Ennek eredőjeként a banki hitelnyújtás is erősödhet.



Szabados Richárd, a CIB Bank kis- és középvállalati üzletág értékesítési igazga­tója
Az idei évben valószínűleg folytatódik az alacsony beruházási hajlandóság, és a rövid távú finanszírozások iránti kereslet nagyobb hangsúlya. Ettől függetlenül némi javulás már látható a piacon, több cég is megpróbál alternatív kiutakat keresni a pénzügyi válság adta nehéz helyzetben. A CIB Bank KKV üzletága továbbra is maximálisan elkötelezett és partner a kkv-szektor finanszírozásában, rendelkezünk a megfelelő forrásokkal és likviditásokkal, és a bank tőkehelyzete is példátlanul erős a kereskedelmi banki piacon. Nagyon nagy hangsúlyt helyezünk arra, hogy az ügyfelek életciklusához igazított hiteleket ajánljunk, olyanokat, amelyeknek a formája és típusa igazodik az aktuális igényekhez és lehetőségekhez is.

Török Eszter, az UniCredit Bank kisvállalati szegmens vezetője
A makrogazdasági adatok és a gazdasági szereplők várakozásai az előző évi szintet vetítik előre, de a kormány és az MNB lépéseket tesz a kkv-hitelezés fellendítésére. Példa erre a Széchenyi Kártya Program beruházási hitelei állami kamattámogatásának emelése, ami kedvező hatást gyakorolhat a hitelezésre akár hosszabb távon is, vagy a Növekedési Hitelprogram. Bejelentések alapján további hitelezésösztönző lépések is várhatók. Így a jelentős állami szerepvállalás erősíti az egyébként stagnáló vállalkozói hitelezést, ezzel a kkv-hitelezés várhatóan a 2012. évinél élénkebb lehet, amihez a garanciaintézmények kedvező feltételű kezességvállalása is szükséges a jellemzően fedezethiányos kkv-k számára.

Csonka Tibor, az OTP Bank mikro- és kisvállalati igazgatóságának ügyvezető igazgatója
A kkv-k beruházásaihoz és forgóeszköz finanszírozásához elengedhetetlen a hitel. Ahhoz azonban, hogy ezzel élni tudjanak, tapasztalataink szerint nem csak a banki forrásra, hanem szakértő segítségre is szükségük van. Az OTP Bank számára kiemelten fontos a kisvállalatokkal történő kapcsolattartás és rendelkezésre állnak a szükséges forrásaink is. Örvendetes, hogy ennek a körnek a finanszírozására nem csak az OTP Bank részéről, de kormányzati oldalon is határozott szándék mutatkozik. Éppen ezért a kisvállalkozók finanszírozási kilátásait az idei évben kifejezetten jónak ítélem meg, amennyiben mutatkozik piaci igény, amihez az OTP Bank – csakúgy, mint eddig – hitelkonstrukciókkal és tanácsadással is hozzájárul.

Szabó Balázs, az MKB középvállalati kapcsolatokért felelős ügyvezető igazgatója
A feltételrendszerben nem számítok enyhülésre, a bankok fedezeti elvárásai nem fognak változni, bár – a garanciaintézmények révén – egyre több esély van javítani egyedileg a fedezettséget. Szintén pozitívum, hogy a csökkenő kamatszint miatt a finanszírozás költségei már forintban is elfogadhatóak. Sok kkv számára hordoz továbbra is bizonytalanságot az elhúzódó válság, másrészt vannak egyértelmű túlélők. Ezeknek stratégiájuk, működési modelljük, rugalmasságuk, alkalmazkodóképességük miatt lényegesen jobbak a kilátásaik. A speciális hitelek közül jelenleg a jegybanki program a legérdekesebb: főként a meglévő hitelek kiváltására számítok, ám közvetett hatásként a hitelezési keresletnek is lökést adhat.

A szerző további cikkei

Továbbiak

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.