Csery Péter, a Méltányosság Politikaelemző Központ munkatársa
„A 2014-es választások közeledtével láthatóan kiéleződik a harc a kormány és az ellenzék közötti a politikai napirend »uralásáért«. A jobboldal a Portik-Laborc-üggyel igyekszik megbélyegezni a baloldalt, míg a baloldal a trafik-botránnyal próbálja stigmatizálni a kormányoldalt. Igaz ugyanakkor, hogy a második Orbán-kormány eddig is erőpolitikai eszközökkel operált, ami magában hordozza az éles konfliktusokat, így a dohánykereskedelmi piac újraosztása bizonyos értelemben beleilleszkedik a kormányzás eddigi mintázatába. Ilyen közel a választásokhoz azonban nem tanácsos újabb vitás ügyek felvállalása, hiszen konszolidációs időszak nélkül ezek a konfliktusok a kampányban könnyen »ráéghetnek« a Fideszre.”
Magyar György, ügyvéd
„Ha én kormány lennék, belátnám, hogy a dohánytermék kiskereskedelmi pályáztatása jogellenesre sikeredett. A megtévesztett pályázókat teljes körűen kártalanítanám, tőlük elnézést kérnék. Egyidejűleg új, tisztességes, a magyar és az európai jogszabályoknak megfelelő pályázatot írnék ki világos, arányos, egyértelmű, objektív, átlátható, hozzáférhető diszkriminációmentes feltételekkel. Civil társadalmi zsűri döntésére bíznám az értékelést és senkit nem részesítenék semmilyen formában előnyben. Ellenkező esetben a trafikpályázat mintájára haladéktalanul bevezetném a szeszes ital és a szexuális termékek kiskereskedelmének állami monopóliumát a trafik nélkül maradt rokonok, barátok és üzletfelek megélhetésének biztosítására.”
Mikola Gergely, a Dohányipari Befektetők Magyarországi Szövetségének elnöke
„A kiskereskedők tartós megélhetését és üzleteik sikerességét nemcsak az árrés nagysága határozza meg, de a legális piac mérete is jelentősen befolyásolja. Ha a legális termék drága, az illegális forgalom nőni fog. A csempészbandák pedig nem tesznek különbséget fiatalkorúak és felnőtt korú dohányosok között. Ennek negatív hatásai akár már jövőre érződhet. Javaslatunk két részből áll. Az egyik a fokozatos árrésemelés, hogy a piacot ne egylépéses sokként érje a változás. A másik a jövedéki adóstruktúra kismértékű átalakítása a minimum adó növelése mellett, hogy a kormányzati adóbevételek és a kiskereskedőknél realizálódó legális volumen megőrzésével megakadályozhassuk a feketepiac növekedését.”
Szabóné Szabados Katalin, A Trafik-Károsultak Mozgalom képviselője
„A kormány nem veszi észre, hogy minden új intézkedés csak olaj a tűzre, ezért elfogyott a türelem. A régi trafikosokat helyzetbe hozó, újonnan megjelent kormányzati pályázat senkin nem segít, mert nincs ember, aki megfelel annak a feltételnek, hogy már húsz éve lenne trafikja. Magyarországon 1992 és 1993 táján még egyszerűen nem volt olyan magáncég, amely dohánykereskedelemmel foglalkozott volna, az állam felügyelte gyakorlatilag az egész piacot. Követeljük az átláthatatlan eljárásban, jogosulatlanul külső befolyás eredményeként született trafikkoncessziós eredmények azonnali megsemmisítését, és új pályázati eljárás lefolytatását egyenlő feltételek és teljes nyilvánosság mellett.”
Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára
"Szakmai alapon ítéljük meg a helyzetet. Úgy véljük, hogy a trafikok által árusítható termékek körének bővítése helytelen lépés volt. Mindez már meglévő, kisebb élelmiszerüzleteket tehet tönkre. Indokolt lenne ezen termékek körének szűkítése, vagy a meglévő paletta megtartása azzal, hogy a trafikok ebből legfeljebb hármat árusíthatnak. Újra kellene gondolni a régebb óta dohányárusítással foglalkozók megsegítését is. A most megjelent szabályozás legfeljebb néhányukon segít, ezért indokolt lenne a kört szélesíteni. A korábbi pályázatokkal kapcsolatban felmerül az a kérdés is, hogy az eredeti, vagy a később beadható üzleti tervet vették figyelembe az elbíráláskor, ennek a tisztázása is segítene.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.