Gondi István, a Raiffeisen Bank vezető devizakereskedője
„Az utóbbi időben a piac az összes pozitív hírt beárazta a forint árfolyamába, úgy a túlzottdeficiteljárás megszűntetését, mint a kamatvágás folytatását vagy éppen a Magyar Nemzeti Bank hitelprogramjának bővítését. Ezek ráadásul a magyar gazdaságra nem is gyakorolnak olyan hatást, ami a hazai devizát jelentősen erősíthetné. A feltörekvő piacokon az utóbbi időben erősödik a nyomás, ez leginkább a dél-afrikai, az indiai és lengyel eszközök árfolyamában érhető tetten. Negatív hatása lehet az amerikai hozamok emelkedésének is, ami szintén nem zárható ki. Az euró/forint árfolyam ennek megfelelően nem valószínű, hogy 285 alá süllyed, a nyáron inkább emelkedésre, 285 és 295 közötti kurzusra számítok.”
Misik Sándor, a Solar Capital portfoliókezelője
„Bár nyáron általában erős szokott lenni a forint, 2013 lehet, hogy kivétel lesz, részben globális piaci események, részben magyarországi fejlemények miatt. Az utóbbi időben mind a fejlett, mind a feltörekvő piacokon emelkedtek a hozamok, ami nyomás alá helyezheti a forintot. Emellett a hazai gazdaságpolitikai irányvonalból is a forint lassú, de fokozatos gyengülése következik; ez kedvez az exportőröknek, és növelheti a nettó exportot is. Az eddigi jegybanki kamatvágások – és a ciklus folytatásának kilátásba helyezése – részben szintén ezt a célt szolgálják. Ennek alapján a nyári hónapokban a 290 közeli szintek lehetnek a legerősebb forintárfolyamok, ennél valószínűbb azonban egy 300 felé tartó gyengülés.”
Ruzsonyi Ákos, a Commerzbank devizakereskedője
„Az euró/forint árfolyam az elmúlt hónapokban néhány napnál hosszabb időre nem süllyedt 290 alá. A hazai deviza ellen hat, hogy a folyamatos kamatvágásokkal csökken a carry trade-ek hozamelőnye, kissé romlik a nemzetközi hangulat, és a likviditás szűkülése várható. A zloty már hetek óta gyengülő pályán mozog, ami szintén nem támogatja a forintot. Szerintem ugyanakkor éppen a 290-295 közötti sáv körül lehet az »egyensúlyi szint«, már ha létezik ilyen, amely mind az exportőröknek, mind az importőröknek, mind a lakosságnak megfelel, vagy még elviselhető. A nyár folyamán az euróárfolyam 286 és 295 forint között mozoghat, amennyiben elmaradnak a váratlan, piacrengető események, egyéb esetben elnézünk 300 felé.”
Saághy Pál, az Equilor vezető devizaüzletkötője
„A hét elején a forint piacán is működött a »buy the rumor, sell the news« mondás, a hazai deviza a túlzottdeficit-eljárás megszüntetésének megszellőztetésére erősödött, a brüsszeli bejelentésre viszont gyengült. Az euró/forint árfolyam a 285,5-es támaszig erősödött kedden, innen viszont élesen korrigált és másnapra át is lépte a 290 körül található ellenállást. A jelentős gyengülés oka a normálisnak nevezhető korrekción túl az általánosan rosszabb befektetői hangulat, amely a Fed mennyiségi lazításának jövőbeni csökkentésével függ össze. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján ugyanakkor nyáron menetrendszerűen erősödik a forint, így ha a nemzetközi vizeken kissé elülnek a hullámok, újra 290 alá süllyedhet az árfolyam.”
Taraczky Andrej, a Buda-Cash devizaüzlet-ágának vezetője
„A befektetők azért veszik a forintot, hogy magyar államkötvényeket vásároljanak belőle, ezekkel ugyanis reálhozam érhető el, ami jelenleg csak kevés állampapírról mondható el. A hozam utáni hajszában egyre erősebb a kockázatvállalási hajlandóság, a fundamentumok egyre kevésbé számítanak. A forint iránti keresletet az gyengítheti, ha az alapkamatcsökkentés miatt csökken a magyar állampapírok hozamelőnye, illetve ha kipukkan a globális kötvénypiaci lufi – ami előbb vagy utóbb valószínűleg bekövetkezik. Nyáron a »várható«, azaz könnyebben magyarázható irány a gyengülés lenne, hiszen már minden pozitív hír kint van a piacon, de jó esélye van a nyári hónapokra amúgy is jellemző »meglepetésiránynak«, az erősödésnek is.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.