Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési vezetője
„Történelmi visszatekintésben is alacsony inflációnknak egyszerű oka van: a magyar gazdaság gyakorlatilag a válság óta recesszióban van, ezen belül pedig a belföldi növekedési komponensek, a fogyasztás és a beruházások a közeljövőt illetően is reménytelenül néznek ki. A recessziónk makacssága aggasztó, de az elmúlt három év legalább arra jó volt, hogy az évtizedeken át beragadt piaci áremelési reflexet kigyomlálta a gazdasági szereplők fejéből.
A nemzetközi inflációs környezet is kedvező, így a hazai inflációt csak külső sokkok, például egy újabb, amúgy valószínűtlennek látszó olajárrobbanás, vagy egy lényegesen gyengébb forintárfolyam emelhetné fel a mostani, alacsony egyszámjegyű szintről.”
Forián Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója
„Magyarország a közelmúltig világviszonylatban is kivételnek számított azzal, hogy az elhúzódó válság ellenére sem tudott megszabadulni az inflációs problémától. Ez elsősorban annak volt köszönhető, hogy a kormányok a fiskális problémák kezelésében előszeretettel támaszkodtak a bevételnövelő intézkedésekre. Az inflációs kilátások szempontjából jó ómen, hogy a fogyasztás adóterhelése már nehezen növelhető tovább. A közüzemi díjak laza szabályozása terén a kormányzat most átlendült a ló túloldalára, ez azonban hosszabb távon nem lesz fenntartható. Az árstabilitás fenntartásának esélyei viszonylag jók, amihez a monetáris politika leginkább higgadt kommunikációval tud hozzájárulni.”
Malinovszky Melinda, a Generali Alapkezelő portfolió menedzsere
„A fogyasztói árak idei évi csökkenését a tavalyi áfaemelés hatásainak kiesésén és a rezsicsökkentéseken túl a nyersanyagok árának alakulása okozza, a tendencia a továbbra is visszafogott belső kereslet hatásait tükrözi. Várakozásaink alapján az év hátralévő részében a pénzromlás mértéke tovább csökkenhet, és idén 2 százalék körül ingadozhat, a rezsicsökkentés hatásának eltűnésével jövőre ismét megközelítheti a bűvös 3 százalékot, majd ekörül stabilizálódhat. Az árupiacok alulteljesítése és a lassuló világgazdasági növekedés miatt a külső sokkok begyűrűzésének kockázata jelenleg alacsony, az inflációs kockázatok elhanyagolhatóak és nem gördítenek akadályt az MNB kamatcsökkentési törekvései elé.”
Németh Gábor, az Aegon Alapkezelő portfolió menedzsere
„Inflációs várakozásainkat a reálgazdasági környezet tartós dezinflációs hatására alapozzuk: jelentős kereslet oldali inflációs nyomásra a monetáris politika előrejelzési horizontján nem számítunk. Költségoldalról a tartósan gyengébb forint ugyanakkor begyűrűzhet az árakba, és az egyelőre gyenge globális konjunktúra élénkülése importált inflációt okozhat. Fontos – és kevésbé becsülhető – a kormányzati intézkedések árszínvonalra gyakorolt hatása: jelenlegi ismereteink alapján ez is mérsékelt maradhat. Felfelé mutató kockázatokat a jövőre erősen negatívvá váló bázishatás és a költségvetés esetleges bevételoldali kiigazítása jelenthet. Mindezek eredőjeként a célt alulról közelítő inflációs mutatót várunk.”
Váradi Zoltán, a Raiffeisen Alapkezelő vezérigazgató-helyettese
„A Raiffeisen szerint az idén és a következő két évben egyaránt a 3 százalékos célszint alatt vagy annak közelében marad az infláció. A prognózisnak természetesen vannak kockázatai is. Az időszak egészére érdemi forintgyengüléssel nem számoltunk, további 10 százalék feletti forintgyengülésnek viszont már tartós inflációs hatásai lehetnek. Alapforgatókönyvünk szerint a gazdaságpolitikai irányvonal sem változik, így a hazai árakat erősen befolyásoló adó-, illetve adminisztratív hatások tekintetében nem lesz fordulat, a jegybank és a kormány szorosabb együttműködése pedig továbbra is megkönnyíti a cél tartását. A keresleti oldali nyomás hosszabb távon erősödhet valamelyest.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.