Kleinheincz Magdolna, a PEM Buildings ügyvezető igazgatója
„A PEM hazai leányvállalata a csarnoképítésben érdekelt, de épp ez a szegmens indikátora az ipar általános helyzetének is. Tapasztalataink szerint valóban van élénkülés, de ez még csak az érdeklődések, ajánlatkérések számának növekedésében érezhető, megrendelésekben egyelőre alig. Cégünk mintegy 20 százalékkal több ajánlatot bocsátott ki az idén, mint a múlt év azonos időszakában. Nem lehet nem észrevenni ugyanakkor, hogy az érdeklődések felfutása milyen szorosan követi a pályázati lehetőségek – esetünkben telephelyfejlesztések és hasonlók – megjelenését. Ebből úgy tűnik, hogy az ipari ingatlanberuházások növekedése nagyon törékeny, és erősen kiszolgáltatott a külső forrásoknak."
Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének alelnöke
„Hogy lennénk kint a gödörből? Míg 2006-ban 2300 milliárd forint volt az építőipar termelése, most 1600 milliárd. Akkor leszünk kint a gödörből, ha legalább 2000 milliárd forintra visszamegy ez az érték. Erre a következő két évben esély sincs. Már annak is örülünk, hogy elértük a gödör alját. Az idén kettősségre számítunk. Az út-, vasútépítés területén dolgozó cégeknél éves szinte 5–6 százalékos bővülés várható, épületépítés, magasépítés területén viszont stagnálásra számítunk. Mivel a cégek többsége ez utóbbi területen dolgozik, nem érzékelik a növekedést, amit a másik alágazat miatt a szektor egésze mutat. Jó hír, hogy a vállalkozások kétharmada nem tervez további leépítést.”
Norbert Schwarzmüller, a Wienerberger Téglaipari Zrt. vezérigazgatója
„A lakásépítés – ami fontos része az építőiparnak – egyre mélyülő krízisben van, olyan mélyponton, amire nem volt példa, mióta statisztikai adatok rendelkezésre állnak (kb. 90 éve). 2013. I. félévében a használatbavételi engedélyek száma éves összevetésben 40 százalékkal csökkent. A visszaesés következtében a hazai lakásállomány (4,3 millió) megújulási üteme 670 év! 2013-ban kevesebb lakás épül Magyarországon, mint a II. világháború ideje alatt, ez a megdöbbentő adat társadalmi figyelmet érdemel. Az ágazat termelési kapacitásainak kb. 2/3-át leépítették, nagyon sokan veszítették el a munkahelyüket. A lakásépítések területén nem érzékelhető változás a negatív trendekben.”
Tolnay Tibor, a Magyar Építő Zrt. elnök-vezérigazgatója
„A tavalyi nagy mélypont után az első 6–7 hónapban volt egy minimális növekedés, azonban egyelőre szó sincs arról, hogy elindult felfelé az ágazat. Az elmúlt időszakban mért növekedésből kimaradt a magasépítési ágazat, ami azért gond, mert ezeknél a cégeknél van a szektorban foglalkoztatottak zöme, és nem a vasút- és útépítő vállalkozásoknál. Bár még nincsenek jóváhagyva a 2014–2020-as időszak beruházásai, az látszik, hogy az épületenergetikai felújítások mellett az infrastruktúra- és közlekedésfejlesztés ad majd munkát. Ezért szorgalmazzuk, hogy az épületenergetikai fejlesztéseknél legalább a tervezési munkák induljanak be, így a tenderek kiírásakor ezekre már nem kell majd várni.”
Varga Mihály, a KÉSZ Holding Zrt. elnöke
„Fontos a realitások talaján maradni. Nem kell már válságról beszélni, tudomásul kell venni, hogy immár valóságról beszélünk. Az építőipar ugyanazokkal a betegségekkel küzd, mint egy évvel ezelőtt. A »gödörből« azoknak van esélye kilábalni, akik képességeiket, tudásukat és erőforrásaikat meg tudják őrizni. Nehéz feladat, hiszen a piacon elérhető munkák száma stagnál, sőt némelyik épülettípusban csökken. A megrendelői igények és a piac változása mára fokozottan megköveteli, hogy egy-egy elvégzett munkába valós szakmai tartalom, tényleges tudás és tapasztalat kerüljön. Hiszek abban, hogy akinek van munkája és minőségben, határidőben teljesít, annak lesznek lehetőségei a továbbiakban is.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.