A fenti megállapítással most sokan vitába szállnának velem, ebben biztos vagyok. Ezrével olvassuk a lassuló ingatlanpiacról szóló cikkek alatti sokszor kárörvendő és fél, vagy téves információkon alapuló kommentcunamit, amit az ingatlanfejlesztők kapnak.
A véleményezők többsége meggyőződésből írja, hogy „kénytelenek lesznek a lakóparképítők végre komoly árat engedni, különben rájuk marad a sok lakás”, a másik kommentelő tudni véli, hogy „a jelenlegi 1,5 M Ft-os átlag budapesti újlakás négyzetméterár nyárra már csökkeni fog és közelebb lesz újra az 1 M Ft-os négyzetméterárhoz”. Olyan is van, aki „biztos forrásból tudja, hogy 50 százalék fölötti haszonnal dolgoznak a fejlesztők, amiből most majd engedni fognak”.
Nem hozunk jó hírt azoknak, akik erre várnak.
Mert hiába van jelenleg keresletcsökkenés, 1 négyzetméter lakást nem lehet olcsóbban megépíteni, mint egy éve.
Ugyanis hiába szabadult fel munkaerő az építőiparban és korrigált vissza néhány építőanyag beszerzési ára, a magas infláció miatt jelentősen nőttek a munkabér költségei, a benzinárak miatt a szállítási költségek, a magasabb energetikai megfelelőség miatt a kivitelezési költségek és a projektfinanszírozási kamatköltségek, és a soft-költségek megnövekedéséről nem is beszéltünk. A telkek sem lettek olcsóbbak, mert egyre kevesebb van belőlük. Az építési és engedélyezési eljárás is bonyolódott és ezzel ez költségesebbé is vált. A fejlesztők – legalább is az a közel ötven jelentős, akivel az OCS kapcsolatban áll – nem dolgoznak 50 százalék feletti profittal, így nincs is lehetőségük a négyzetméterárakból százezreket engedni.
De akkor mi lesz?
Egyéni akciók lesznek. 3–5 százalékos időszaki kedvezmény bizonyos lakásokból. Konyhabútor, parkoló, elektromos redőny vagy légkondi ajándékba. A kínálat csökkeni fog, amit a szintén csökkenő kereslet szépen lassan fel fog majd szívni.
A fejlesztők az elmúlt években tartalékoltak, ha nem adnak el 1-1,5 évig annyi lakást amennyit korábban terveztek, majd eladják átadás előtt, mondjuk akkor már drágábban, mint a tervezőasztalról. Új értékesítési technikákat vetnek be, mint pl. a home staging. Esetleg bérlakásként üzemeltetik majd a lakásokat és kivárnak néhány évet.
Egy biztos: veszteséggel, vagy haszon nélkül nem fognak lakásokat eladni és ez nem is várható el egyetlen komoly fejlesztőtől sem, hiszen azzal a saját vállalatát sodorná veszélybe.
Így határozottan állíthatom, akik kivárnak a vásárlással, amíg „felére csökkennek az árak”, azok csalódni fognak, nem lesznek újlakás tulajdonosok a közeljövőben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.