A legnagyobb európai hitelminősítő feltörekvő piaci szakértői a ház által előző nap kiadott, a tágabb értelemben vett Kelet-Európa szuverén adósairól összeállított átfogó éves elemzéshez kapcsolódóan tartottak térségi helyzetismertetést Londonban.
Az MTI kérdésére, hogy a Fitch milyen esélyt ad a jelenlegi válság térségi gazdasági háborúvá fajulására, illetve átterjedésére a közép-európai térségre, Ed Parker, a Fitch Ratings felzárkózó európai szuverén adósbesorolásokért felelős igazgatója a pénteki telekonferencián azt mondta: nagyon nehéz elképzelni bármilyen hiteles gazdasági vagy kereskedelmi szankciót Oroszország ellen.
Európa ugyanis annyira rá van utalva az orosz energiaexportra, Oroszországnak pedig olyan mértékben szüksége van az európai piacra, hogy egy ilyen gazdasági ütésváltás "kölcsönösen garantált megsemmisítéssel" érne fel, fogalmazott a Fitch vezető londoni elemzője. A legnagyobb brit konzervatív napilap, a The Daily Telegraph pénteki beszámolója szerint azonban Moszkvában olyan értesülések bukkantak fel, hogy orosz olajcégek utasítást kaptak a Kremltől a nyugatra irányuló olajkivitel csökkentésének előkészítésére, válaszul az EU szankciófenyegetéseire és a NATO fekete-tengeri akcióira.
Ezt mindazonáltal sem iparági, sem kormányzati források nem erősítették meg. Parker a pénteki londoni telekonferencián kijelentette: a hitelminősítő nem zárja ki az energiaellátást is érintő vitákat, de "totális gazdasági háborúskodásra" nem számít Oroszország és a Nyugat között. A közép-európaiakról az igazgató azt mondta: az országcsoport "viszonylag kívül esik a tűzvonalon", még Lengyelország is, annak ellenére, hogy az amerikai rakétavédelmi rendszer elemeinek Moszkvát feldühítő ottani elhelyezése miatt "rémisztő dolgok" hangzanak el orosz részről lengyel célpontokra irányzott atomfegyverekről.
Ez a fenyegetés is azonban csak az Egyesült Államokkal kitörő nukleáris háború esetére vonatkozik, ez azonban olyan kockázat, amely "szerencsére messze nincs jelen (kockázatelemzési) táblázatainkban", mondta Parker.
A telekonferenciának a grúziai konfliktus gazdasági hatásait érintő részében Ed Parker kijelentette: a Fitch Ratings jelenleg nem tervezi Oroszország közepes befektetői, "BBB plusz" szintű - Magyarországéval azonos - szuverén adósbesorolásának, és az arra érvényes stabil kilátásnak a megváltoztatását.
A háború közvetlen költségei Oroszország szempontjából "meglehetősen jelentéktelenek". Az egyik lehetséges negatív hatás az lehet, hogy tovább húzódik Oroszország felvétele a Kereskedelmi Világszervezetbe (WTO), Oroszország szuverén adósi mutatói azonban nagyon erősek, központi devizatartaléka 580 milliárd dollár, ami hatalmas ellenállóképességet ad az orosz gazdaságnak a rövid távú tőkeáramlási folyamatokkal szemben, mondta a Fitch Ratings térségi igazgatója. A Financial Times által előző nap idézett banki források ugyanakkor azt mondták, hogy rengeteg ügylet vált semmivé a grúziai háború óta, köztük adósság- és értékpiaci, valamint határokon átnyúló egyesülési és felvásárlási (M&A) tranzakciók. A londoni gazdasági napilap kimutatása szerint az orosz vállalatok által piacra vitt új adósság értéke augusztusban 87 százalékkal zuhant a júliusi szintről, 1,18 milliárd dollárra.
Hasonlóan meredek esés volt az oroszországi értékpiaci kibocsátásokban is: az ilyen ügyletekkel felhajtott tőke ebben a hónapban 3 millió dollár volt a júliusi 933 millió dollár után. A Fitch Ratings feltörekvő európai éves jelentésében, amelyhez a pénteki londoni telekonferencia kapcsolódott, az állt, hogy általánosságban romlanak a felzárkózó Európa gazdasági és adóskockázati kilátásai, és árfolyamválsággal kísért kemény landolást sem lehet teljesen kizárni "valahol a térségben".
A hitelminősítő azzal számol, hogy a régió átlagos GDP-növekedése a tavalyi 6,9 százalékról 2008-ban 5,8 százalékra - 2002 óta a legalacsonyabb ütemre - lassul, és jövőre már csak 5,2 százalék lesz. Ezt az ütemet is elsősorban az országcsoporton belül 37 százalékos gazdasági súlyt képviselő Oroszország 7,5 százalékosra becsült idei, illetve 6,5 százalékra valószínűsített jövő évi növekedése tartja fenn. A legtöbb térségi ország ennél "sokkal lassabban" fog növekedni, Észtország és Lettország pedig egyenesen a recesszió kockázatával néz szembe, állt a Fitch Ratings e héten kiadott éves előrejelzésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.