A Közép-Európában jelentős hitelezőnek számító osztrák és olasz tulajdonú bankok vizsgálatot sürgetnek Brüsszel részéről, mivel az ügy szerintük sérti az EU-szabályokat és veszélyes precedenst teremthet. Josef Christl, az osztrák jegybank volt vezérigazgatója, aki ma banki tanácsadóként tevékenykedik, azt mondta a Financial Timesnak, hogy a végtörlesztési törvény egyértelmű beavatkozás magánjogi szerződésekbe, és bizonyos mértékig a tulajdonjogot is megváltoztatja. Christl megfogalmazása szerint az az általános érzet, hogy Magyarország "nem azzal az európai környezettel összhangban cselekszik, amelyben működik".
Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár ugyanakkor azt mondta a lapnak, hogy a probléma súlyossága és mérete indokolja a megtett lépéseket, és a kormány úgy érzi, hogy a törvény nem ellenkezik az EU-szabályokkal. Kovács Zoltán szerint a bankok "nagyon kockázatos lakossági csoportoknak" folyósítottak svájci frank-alapú hiteleket. "Etikátlannak tartjuk a bankok által különösen az elmúlt pár évben folytatott gyakorlatot" - tette hozzá. Utalt arra, hogy olyan ügyfelek is kaphattak devizaalapú hitelt, akik nem értették meg a kockázatokat.
Az államtitkár megerősítette: a kormány jogászai felvetették a törvény jogi megtámadásának lehetőségét, Kovács Zoltán szerint azonban a kormány "gondosan mérlegelt politikai döntést" hozott az általa jogilag kikezdhetetlennek tartott terv végrehajtásáról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.