A szerb kormány által kért új IMF-hitelmegállapodás előkészítése helyett a Nemzetközi Valautaalap küldöttsége a nemzeti bank függetlenségével kapcsolatos aggályokat kívánja tisztázni a szeptember közepi belgrádi látogatásán – közölte a washingtoni szervezet belgrádi képviselője. Bogdan Lissovolik szavai azt jelzik, hogy az IMF félresöpörte a júliusban kormányra jutott szocialista többségű kormány kérését, hogy az IMF mihamarabb kezdjen el tárgyalásokat egy új hitelmegállapodásról, miután a nemzetközi szervezet februárban befagyasztotta az ország egymilliárd eurós készenléti hitelkeretét.
Az IMF reakciója azt jelzi, hogy a nemzetközi szervezet – a magyar esethez hasonlóan – addig nem akar az újabb hitelszerződésről tárgyalni, amíg nem rendezik a központi bank függetlenségével kapcsolatos aggályokat. A belgrádi parlament még augusztus elején szavazta meg azt a törvénymódosítást, amelynek értelmében ezentúl a törvényhozás nevezheti ki a központi bank teljes vezetőségét, illetve a parlament felügyeleti jogot kap a pénzintézet felett.
Az IMF és az Európai Bizottság képviselői már a parlamenti szavazás előtt bírálták a törvénytervezetet, mert véleményük szerint az súlyosan fenyegeti a központi bank függetlenségét. Az EU szerint a jogszabály komoly akadályt jelenthet az ország uniós integrációja terén. Az ország márciusban kapott tagjelölti státuszt az EU-tól.
A jogszabály módosítása miatt lemondott a jegybank elnöke, illetve helyettese is. A központi bank élére pedig a kormánykoalícióban résztvevő Szerb Haladó Párt parlamenti képviselője, Jorgovanka Tabakovic került.
A kormány azt szeretné elérni, hogy a központi bank működjön együtt a kabinettel a recesszióban lévő gazdaság élénkítése ügyében. Emellett a kormány elégedetlen a kamat jelenlegi szintjével is. A 10,25 százalékos ráta ugyanis a legmagasabbnak számít Európában.
A kormány továbbá arra is tett utalást, hogy a nemzeti bank devizatartalékából tömné be az államháztartás hiányát, illetve serkentené a gazdasági növekedést. A devizatartalékról szóló rendelkezés azonban nem került be a módosított jogszabályba.
Az IMF most azt közölte, hogy szeptember közepi misszió során a nemzeti bank ügye mellett az ország gazdasági mutatóit is szemügyre veszik. A 7,1 százalékos költségvetési hiány és az 55 százalékos államadósság mértéke ugyanis jóval afelett van, amekkora szintet az IMF a hasonló fejlettségű országoknak ajánl.
A tanácsadó szereppel bíró Költségvetési Tanács egyik tagja a Reutersnak azt mondta: az IMF várhatóan afelett még szemet hunyna, hogy a romló gazdasági helyzet miatt a vártnál magasabb lett a hiány mértéke, azonban az infláció gerjesztő állami költekezés mellett a jegybank függetlenségének ügye már jóval rázósabb kérdés.
Mint ismert, az új jegybanktörvény ügyében hónapokig tartó vitát folytatott a magyar kormány az EU-val és az IMF-fel, amely az IMF-EU-hitelszerződésről szóló tárgyalások elindításának egyik fő akadálya volt. Az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított hazánk ellen, amit az általa kért szükséges törvénymódosítások elfogadása után Brüsszel megszüntetett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.