16:20
Huszonöt százalékkal csökkentette fizetését a görög elnök. Nikosz Anasztiadész a Twitteren jelentette be a lépést, hozzátéve, a szolidaritás jegyében kabinetje tagjai 20 százalékkal kapnak kevesebbet mostantól.
14:40
Martonyi János a ciprusi válság kapcsán az Amerikai Kereskedelmi Kamara üzleti fórumán azt hangsúlyozta, hogy a magyar bankrendszer biztonságban van. A külügyminiszter előadásában kiemelte, a ciprusi helyzet minden európai országra hatással van, és mindenkinek az az érdeke, hogy sikeresen megoldják azt. Úgy vélte, ez csak egy egyszeri, kivételes helyzet. A stabilitásra mindenkinek szüksége van - hangsúlyozta. (MTI)
14:11
Kisokost tett közzé a ciprusi jegybank bankszámla-tulajdonosoknak. Ebben leírják a készpénzkivétel és a kártyahasználat pontos szabályait.
Ha önnek bankszámlája lenne valamelyik ciprusi bankban, a tudnivalókat itt olvashatja.
14:00
Köszönetet mondott a ciprusi népnek az államfő. Nikosz Anasztadianész a ciprusiak felelős, érett hozzáállását dicsérte közleményében.
„Népünk bebizonyítja, hogy nem csak akar, de képes is kihúzni az országot a nehéz helyzetből. Országunk bankszektora túléli a válságot, és növekedni fog” - fogalmazott az elnök.
13:35
Ciprusi bankokban tárolt pénzük nem kevesebb mint 18 százalékát vették ki februrárban az euróövezeti betétesek – derül ki a helyi jegybank összesítéséből. Ezzel az állomány 860 millió euróval 3,9 milliárd eurósra apadt. A helyiek nem voltak ennyire gyorsak a pénzkivételben: az állomány alig egy százalékot csökkent, így a hónap végére 42,6 milliárd euró lett. A nem euróövezeti betétek nagysága pedig meglepetésre nőtt, még ha kismértékben is: a szintén egy százalék alatti bővülés nyomán 21 milliárd eurós. Összességében a betétállomány 67,5 milliárd eurót tett ki.
A kivonás ennél jóval drámaibb lehet ebben a hónapban, annak ellenére, hogy a bankfiókok csaknem két hétig zárva tartottak Cipruson.
12:40
A pánik és a roham elmaradt, és lassan a két legnagyobb ciprusi bank előtt kígyózó sorok is rövidülnek. A nyitás utáni első órák beszámolók szerint rendben lezajlottak. A fiókok helyi idő szerint 18 óráig tartanak nyitva.
12:30
BitCoinnal működő készpénzautomatákat telepítene Cipruson Jeff Berwick, a Stock House alapítója. A három éve létező virtuális pénz egyre nagyobb népszerűségre tesz szert a világban, a szigeten azonban különösen "hasznos" lehet, mivel sem jegybankok, sem a nemzetközi pénzügyi szervezetek nem ellenőrzik a forgalmát.
A játékpénz egyre szélesebb körben terjed: múlt héten a Bloomberg arról számolt be, hogy a magonvagyonukat féltő spanyolok próbálják a digitális pénzbe fektetni megtakarításaikat.
12:20
Mozgalmas délelőttje volt az eurónak. Az euró/dollár árfolyam csütörtök reggel 1,28 magasságában járt, innen fél óra alatt 1,26 közelébe süllyedt, majd újra fölfelé indult. Délben a közös európai pénz egységéért megint több mint 1,28 dollárt adtak a bankközi devizapiacon. A mozgásokat megint csak a ciprusi helyzetnek, illetve az olasz kormányalakítás körüli bizonytalanságoknak tudják be.
12:10
Elkerülhetetlen, hogy az ország mély recesszióba süllyedjen, így pedig a szociális támogatások rendszere is átalakításra szorul a jövőben, hogy valóban azok részesüljenek a segélyben, akiknek arra szüksége van. Ezt a nem túl biztató prognózist adta a nicosiai kormány munkaügyi minisztere. Harisz Georgiadész figyelmeztetett: a már így is rekordszinten lévő munkanélküliség tovább emelkedhet. Az állástalanok aránya januárban 14,7 százalékot ért el.
11:45
Technikai nehézségek miatt tízperces késéssel tudtak csak kinyitni a Laiki ciprusi fiókjai a csaknem kéthetes kényszerszünet után. A helyszíni beszámolók szerint sorok többnyire a bezárásra ítélt láncnál, illetve az első számú pénzintézet, a Bank of Cyprus fiókjai előtt vannak, a többi banknál nem.
Tömegjelenetekről egyelőre nem számoltak be, leszámítva azokat a nyugdíjasokat, akik egy órával korábban szerettek volna hozzájutni a pénzükhöz.
11:40
Több ezer konténer zsúfolodótt össze a limasszoli kikötőben. A szállított árut ugyanis nem tudják kifizetni a vevők. Beszámolók szerint a szokásos 1000-1200 konténer helyett jelenleg 2000-2500 parkolhat.
11:30
A ciprusi válság újabb nyertese: a széfet áruló kereskedők. A Cyprus Mail legalábbis arról számolt be, jelentősen megnőtt a széfek iránti kereslet az országban. Nem véletlenül, hiszen a bizonytalanság miatt még a kisbetétesek is arra készülnek, hogy apránként (a jelenlegi korlátozás szerint napi 300 eurónként) hazaviszik a megtakarításukat.
Egy széf ára 1600-4000 euró között mozog, vagyis az, aki megveszi a széfet, utána már nem nagyon költekezhet abban a hónapban figyelembe véve a napi készpénzfelvételi limitet vagy a kártyás vásárlásokra kirótt havi 5000 eurós felső határt.
11:20
A korlátozások feloldása rendkívül nehéz lesz - véli a Reuters szakértője. Hugo Dixon emlékeztet: az Izlandon öt éve bevezetett hasonló restrikciók a mai napig életben vannak, de Argentínában is egy év kellett a feloldáshoz.
A nicosiai vezetés egyelőre nem mond időpontot: Mihalisz Szarris pénzügyminiszter korábban arról beszélt, "belátható időn belül" igyekeznek feloldani a készpénzfelvételt és a tőkemozgást korlátozó intézkedéseket. A jegybankelnök négy napról beszélt, ám ez aligha lesz tartható.
A korlátozásokat támogatta az Európai Bizottság is, a Reuters elemzője azonban rámutat: a legaggasztóbb következmény a korrupció elburjánzása lehet, nem beszélve a bankrendszer további gyengüléséről, ezzel együtt pedig a válság mélyüléséről. Vagyis az euróövezetből való kilépés veszélye távolról sem hárult el a szigetországban.
11:15
Nézzük a jó oldalát – veti fel a The Guardian. A brit lap szerint a ciprusi válság enyhítheti a sziget etnikai megosztottságát. Az egyik lehetséges kiút a válságból a ciprusi földgázmező feltárása lehet, ez azonban – legalábbis a sziget északi felét uraló törökök szerint – török területen van. A feltáráshoz tehát a két fél együttműködése szükséges, így oldódhat az 1974 óta patthelyzet a törökök és a görögök között.
11:00
Helyi idő szerint dél van, ebben a percben nyitnak a bankok.
10:55
Néhány perccel a nyitás előtt nézzük, miért is állnak sorba a ciprusi betéttulajdonosok.
- A készpénzfelvétel maximális napi szintje 300 euró, kivéve, ha előző nap ennél kevesebbet vett fel a betétes.
- Csekkeket csak abban az esetben váltanak be készpénzre, ha azt másik országban állították ki.
- A kereskedelmi átutalásoknál ötezer euró alatt nincs korlátozás, 5-200 ezer között a jegybank engedélye szükséges, erre a banknak - egy adott pénzintézet likviditását figyelembe véve - 24 órája van.
- A rezsifizetés felső határa 5000 euró negyedévente, az igazoló dokumentumokat be kell mutatni hozzá.
- A fizetésekhez szükséges pénzfelvételnek nincs felső határa.
- A külföldi számlákról származó pénz felvételére nincs korlátozás
- A kártyás fizetés felső határa havi szinten 5000 euró.
- Külföldre ezer euró készpénzt lehet vinni.
10:40
Benyújtotta lemondását a Laiki Bank (Népbank) 11 fős vezetősége. A második legnagyobb ciprusi pénzintézet az egyik "áldozata" a mentőcsomagnak: a bankban tárolt százezer euró feletti betéteket zárolták.
10:20
Februárban a Cipruson tárolt betétek több mint két százalékát vettek ki a tulajdonosok – derült ki az Európai Központi Bank adataiból. Ezek szerint az állomány az év második hónapjában 46,4 milliárd euróra esett vissza. Januárban hasonló szintű volt a tőkekivonás.
Fegyveres rendőrök voltak készültségben, amikor készpénzzel rakott teherautók érkeztek az éjszaka folyamán a központi bankhoz. A RIA Novosztyi idézte a ciprusi hírügynökséget, amely szerint a ciprusi bankok feltöltésére sok millió eurót hoztak az éjszaka Németországból repülőgépen Ciprusra.
A szigetállamban a tőkemozgások szabad mozgására korlátozó intézkedéseket vezettek be. A bankok ügyfelei ugyanis naponta és személyenként legfeljebb 300 eurót vehetnek ki a bankokból. A Ciprusról kiutazók pedig ezer eurót vihetnek ki magukkal. A ciprusi pénzügyminisztérium hangsúlyozta, hogy ideiglenes intézkedésekről van szó, amelyek a rendszer stabilitásának megvédéséhez szükségesek. Számos közgazdász azonban azt jósolja, hogy az ellenőrzések hónapokig hatályban maradhatnak.
A Reuters közben azt jelentette,hogy a ciprusi tőzsde csütörtökön is zárva tart. A BBC News gazdasági tudósitója szerint a Cipruson bevezetett példátlan korlátozások az Európai Unió azon fontos elvének mélyreható megszegését jelentik, amely szerint a tőkének, az embereknek és a kereskedelemnek szabadon kell áramolnia a nemzeti határok között. A Bank of Cyprus vezérigazgatója, Jannisz Kipri megerősitette, hogy lemondatták a bank vezetői tisztségéről. "A trojka követeléseinek hatására" kényszerült lemondania - jelentette a BBC News. Miután egy adminisztrátort neveztek ki a Bank of Cyprushoz az átstrukturálása lebonyolítására. Ugyanakkor az Európai Bizottság szóvivője tagadta, hogy a trojka Kipri eltávolitását követelte volna.
A ciprusi osztályzati plafon rontásához fűzött éjjeli londoni elemzésében a Moody''s közölte: jelentős annak a kockázata, hogy Ciprus távozik az euróövezetből, bár a cégnek nem ez a fejlemény a központi előrejelzési forgatókönyve.
A két legnagyobb ciprusi bank átstrukturálása és a tőkekorlátozások bevezetése nyomán azonban még tovább nőhet a ciprusi eurótagság megszűnésének kockázata - áll a Moody''s elemzésében.
A hitelminősítő szerint, ha Ciprus távozik a valutaunióból, az nagy veszteségeket okozna a befektetőknek, tekintettel arra, hogy ebben az esetben a ciprusi hazai szuverén és magánadósságokat át kell denominálni az új hazai valutára.
A Moody''s megítélése szerint Ciprus eurótagságának megszűnése emellett további súlyos felfordulást idézne elő a ciprusi bankrendszerben és heveny reálgazdasági következményekkel is járna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.