BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elárulta Nagy Márton, hogyan pörgetné fel a kormány a gazdaságot

A belső kereslet már helyreállt a miniszter szerint. A kormány most a lakhatási válság kezelésére, a jövedelmek vásárlóerejének növelésére és a kis- és középvállakozások támogatására koncentrál.

A kormány szerdán bemutatott gazdaságpolitikai akciótervét is részletezte csütörtökön Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, aki egy konferencián tartott előadást, melynek során szó esett a lakhatási válságtól és a kormány lépéseiről ennek kezelésére, a jövedelmekről és a kis- és középvállalkozások támogatását célzó Demján Sándor program részleteiről is.

NAGY Márton
Budapest, 2024. október 14.Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter beszédet mond a turizmus fejlesztését célzó deregulációs csomagról tartott sajtótájékoztatón a Nemzetgazdasági Minisztériumban 2024. október 14-én. A tárca a Magyar Turisztikai Ügynökséggel közösen terjesztette elő a 16 pontból álló csomagot.MTI/Hegedüs Róbert
gazdaságpolitika
Nagy Márton elmondta, hogy mit tesz a növekedés beindításáért a kormány / Fotó: Hegedüs Róbert / MTI

A vártnál gyengébb lehet a harmadik negyedéves növekedés

A Portfolio Budapest Economic Summit konferencián a tárcavezető ismertette, hogy alapvetően a fenti három kérdés áll a gazdaságpolitikai akcióterv homlokterében ám a részletek ismertetése előtt a jelenlegi gazdasági helyzetről is beszélt, mely szerint a harmadik negyedéves GDP-adat a vártnál gyengébb lehet, a kormány stagnáláshoz közeli értékkel számol, míg 

az idei év egészét tekintve 1,5 százalékkal vagy talán még kevesebbel nőhet a magyar gazdaság.

Bár Nagy Márton szerint a belső konjunktúrát már sikerült elérni, a külső környezet továbbra is visszahúzza a magyar gazdaságot. Beszélt arról is, hogy az inflációtól már nem kell tartani, az adatok rendszeresen lefelé mutató meglepetéseket tartalmaznak, így a kormány jövőre is 3 százalékos inflációval számol, miközben a gazdaság 3-4 százalékkal, 2026-tól pedig 4 százalék fölött bővülhet. Az egyensúlyi mutatókra kitérve elmondta, hogy a folyó fizetési mérleg pozitív lehet a következő években, míg a költségvetési hiány fokozatosan csökken majd a következő években.

Ezek a kormány céljai a gazdaságban

A kormány gazdaságpolitikai céljairól szólva három dolgot emelt ki Nagy Márton, a lakhatási válság megoldását, a jövedelmek vásárlóerejének növelését és a kis- és középvállalkozások támogatását.

A megfizethető lakhatás érdekében a kormány évente 25 ezer új lakás építését szeretné elérni, de a Airbnb-moratóriumot is bevezetnek Budapesten, tehát nem lesz lehetőség új airbnb-re a fővárosban. Ugyanakkor a jelenlegi szabályozást is szigorítják, míg az otthonfelújításokat is ösztönzik. 

A leszakadó kistelepüléseken a korábbi 3+3 millió forintos támogatás is újraindulhat.

A jövedelmek vásárlóerejének növelése kapcsán Nagy Márton elismételte, hogy a cél 2028-ra az 1000 eurós minimálbér és a bruttó egymillió forintos átlagfizetés, ennek elérése azonban csak a növekedési célokkal párhuzamosan lehetséges, és főként az utóbbi cél megvalósítása lehet nehéz.

A tervezett munkáshitelről azt monda, hogy az négymillió forintig terjedhet, és kamatmentes lesz, ám azt még vizsgálják, hogy pontosan milyen korcsoport számára lesz elérhető.

A kis- és középvállalkozások segítése érdekben a tárcavezető elmondta, hogy a széles bázisú növekedés elérése érdekében a mikroszegmenssel kell kezdeni valamit, ugyanis a kkv-k 20 százalékának kritikus a tőkeellátottsága, így azok nem is hitelezhetők. Ez főként az építőipart, a kereskedelemet és feldolgozóipart érinti.

A Demján Sándor Program keretében ezért a kormány megduplázná a kkv-k átlagos méretét, valamint a részarányukat az exporton belül, de fontos a digitalizáció és a hitelpenetráció növelése is. Ugyanakkor figyelni kell a lejáró Növekedési Hitelprogram és Növekedési Kötvényprogramra is, ám ezzel a programokat elindító jegybanknak kell foglalkoznia.

A kkv-k segítése érdekében az MKIK és Kavosz bevonásával a kormány 30 százalékos tőkeemelést hajt végre a vállalatoknál, amit eszközbeszerzésre lehet majd fordítani. Lesz EKD-program 50 százalékos támogatás-intenzitással, de az Eximbank is indít exportösztönző programokat, miközben a Széchenyi Kártya Program 3,5 százalékos kamatszinten folytatódik.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.