A hét elején (május 18-20) végzett felmérésben 21 elemző körül 19-en vélték úgy, hogy hétfői ülésén változatlanul 9,5 százalékon hagyja az alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa. A legutóbbi kamatülés óta javult a nemzetközi piacok hangulata, mivel erősödtek a remények, hogy a világgazdaság a korábban vártnál hamarabb maga mögött hagyhatja a válságot.
A kockázatosabbnak ítélt befektetések, mint az emelkedő piacok devizái sokat lefaragtak korábbi jelentős veszteségeikből. Köztük a forint csaknem kilenc százalékot erősödött az euró ellen és szerdán 276 körüli árfolyamon forgott. Az elemzők szerint a gazdasági válság közepette a nemzetközi piaci hangulat a legfontosabb tényező az MNB kamatdöntéseiben, az erősebb forint pedig az importált árakat csökkentve javítja a Nemzeti Bank számára kulcsfontosságú inflációs kilátásokat.
A bank az elemzők zöme szerint valószínűleg mégis vár kamatai csökkentésével néhány hónapot, mivel a forint árfolyamára és az inflációra leselkedő kockázatok nem tűntek el teljesen.
A fő kockázat, hogy előfordulhat: a befektetők a következő hónapokban ismét pesszimistává válhatnak a világgazdasági kilátásokat illetően, ami újra felerősítheti a kockázatkerülést és gyengítheti a forintot, mondták elemzők.
„Idén már láttunk egy hangulati fordulót, amiből nem jöttünk ki jól, és ami visszatekintve túl merésznek láttatja az MNB (legutóbbi) januári kamatcsökkentését,” mondta Fórián Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója. „Ez ott van a döntéshozók fejében. A tanulság, hogy jobb az óvatosság.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.