Tavaly magyarországi gyógyszeripar 116 milliárd forint kiviteli többlettel javította az ország külkereskedelmi mérlegét, és az idén a szektor export teljesítménye még jobb lesz, mivel az első félévben már meghaladta a 120 milliárd forintot a kiviteli többlet. A 14 ezer főt foglalkoztató szektor az úgynevezett multiplikátor hatáson keresztül több mint 40 ezer családnak nyújt megélhetési lehetőséget Magyarországon.
Komoly változások rajzolódnak ki a gyógyszeripari társaságok 2011-es top 10-ét vizsgálva. Az első két hely tulajdonosa változatlan, miután a Chinoin (Sanofi) Gyógyszer és Vegyészeti Termékek Gyára Zrt. vezető helye évek óta elvitathatatlan, a dobogó második helyével pedig a Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyrt. büszkélkedhet már jó ideje. A nettó árbevétel változását vizsgálva kiderül, hogy a cégek fej-fej mellett haladtak a növekedésben: mind a Chinoin, mind a Richter nagyjából 10 százalékkal múlta felül 2010-es teljesítményét. A követők pozíciója korántsem áll ennyire biztos lábakon, így könnyedén sikerülhetett pár, több helyet érintő változás.
A legújabb összesítésben az évek óta egyenletes bővülést mutató TEVA Gyógyszergyár Zrt. jött fel a harmadik helyre, miután az előző évi húsz százalékos növekedés után tavaly ezzel nagyjából megegyező emelkedést ért el. A történelmi gyógyszergyárek közül még az Egis Gyógyszergyár Nyrt. szerepel minden alkalommal a legjobb tízben, az idei listában közel tíz százalékos javulás segítette a negyedik helyhez a tavalyi hetedik pozíciót követően. Szintén javított pozícióján a GlaxosmithKline Kft. is, igaz a mostani ötödik helyét nagyjából tizenöt százalékos árbevétel visszaesés mellett mellett érte el. Új szereplő a top 10-ben a CEMELOG-BRS Kft., amelynek 22 milliárd forintos árbevétele azonnal a hatodik helyig repítette a céget. A Ceva-Phylaxia 11 milliárdos forgalma a hetedig helyhez volt elegendő, míg a Béres Gyógyszergyár Zrt. 8 milliárdhoz közelítő nettó árbevétele a nyolcadik helyet jelentette a társaságnak. Szintén új szereplő az utolsó előtti Xellia Kft., amely 6,2 milliárd forintos árbevétellel büszkélkedhet. A Human BioPlazma 5,7 milliárdos teljesítménye még éppen elegendő volt arra, hogy a cég beférjen a legjobb vállalatokat felvinultató rangsorba.
Érdekes képet mutat az, hogy a különböző árbevételi szinteken tanyázó társaságok hány munkavállalóval érték el a több esetben százmilliárdos bevételüket. Az első három szereplő 800 milliárd forintot meghaladó teljesítményét összesen 15 221 fővel érték el, amiből a legtöbb, mintegy 10 752 alkalmazott a Richternél vállalt munkát, míg a másik két szereplő 2 085, illetve 2 384 embert foglalkoztat. A foglalkoztatottak számát tekintve az Egis bőven a második helyen lenne 3 915 alkalmazottjával. A négy nagyot a Ceva-Phylaxia követi 378 fővel, 200 fő felett még a GlaxoSmithKline foglalkoztat. A legkevesebbel, 21 fővel pedig a CEMELOG működik, ennek megfelelően ez a társaság a keghatékonyabb, miután egy alkalmazottja után 1 milliárd forint árbevételt realizál. Ebben a mutatóban a Chinoin a követő 169 millió forinttal, míg a GlaxoSmithKline egy alkalmazottja ettől alig lemaradva 158 millió forinttal vette ki részét a cég 2011-es meneteléséből.
A gyógyszeripari ágazatot a múlt évtől komolyan sújtják a különadók, ami miatt több társaság is jelentős költségcsökkentésre kényszerült. A kabinet a Széll Kálmán terv keretében többek közt a korábbi 12-ről 20 százalékra emelte a gyógyszercégek által a támogatott készítmények forgalma után fizetendő adó mértékét, s megduplázta az úgynevezett orvoslátogatói díjat is. Magyarországon, mint ismeretes, példátlan mértékű elvonást hajt végre a kormány a gyógyszertámogatásban: az erre szánt idei büdzsé már eleve százmilliárd forinttal, 30 százalékkal kevesebb, mint a tavalyi, ezt most további 10 milliárddal faragják le. A jövő évi, eleve az ideinél 120 milliárd forinttal szűkebb támogatási keretet pedig a Széll Kálmán-terv 2.0 további 40 milliárd forinttal apasztja. Az ilyen és hasonló intézkedések egyértelműen a forgalom tartós csökkenésének irányába hatnak. Ezért, ha a gyógyszerpiac szereplői fenn akarják tartani jövedelmezőségüket, nem tehetnek mást, mint igyekeznek megfogni a kiadásaikat, és ahol lehet, lefaragják a költségeiket.
Működni kell, fejleszteni pedig majdhogynem kötelező, a hosszú távú gondolkodás mindenképpen indokolt az iparágban főleg annak tudatában, hogy az ötlet megszületésétől egy-egy újabb termék piacra dobásáig több év is eltelhet. Ezt felismerve több társaság is komoly beruházásokat hajtott végre az elmúlt egy évben.
A Richter Gedeon áprilisban avatta fel Debrecenben új biotechnológiai üzemét, amellyel 120 magasan kvalifikált szakember számára jött létre munkahely. A 2008-ben kezdődött zöldmezős beruházás összességében mintegy 25 milliárd forintba került. A minimális környezetterheléssel működő üzemben kezdetben klinikai vizsgálathoz szükséges mintákat fognak előállítani. A piacon is megjelenő, rendkívül magas hozzáadott szellemi és technológiai értékkel bíró termékek gyártása előreláthatóan 2014-ben kezdődik.
Az Egis szeptember végén két új kutatás-fejlesztési célú beruházással bővítette budapesti gyártóbázisát, az együttesen 7 milliárd forint összköltségű beruházással több mint 50 új munkahely létesült. A 3500 négyzetméter alapterületű gyógyszer-technológiai fejlesztő és kísérleti üzemben az Egis kétszeresére növelte a kísérleti gyártási kapacitását, az 5500 négyzetméteres analitikai fejlesztési laborépület pedig 3,3 milliárd forintból épült fel. A cég korábban új analitikai fejlesztő laboratóriumot avatott Körmenden mintegy 600 millió forintos beruházással.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.