BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kaszálnak a gyógyszállók

Az előzetes szállodai foglalások alapján jól indul a nyári szezon Hévízen, ahová idén a közeli sármelléki repülőtér emelkedő forgalma miatt is több vendéget várnak.

A Hévíz-Balaton Airport utasszáma a tavalyi 15 ezrről ugyanis idén 22-23 ezerre emelkedhet. „A forgalombővülést a nemrég indított új moszkvai charterjáratoktól, illetve a rigai menetrend szerinti járatoktól várjuk” – mondta Lukács Ferenc, a hévízi NaturMed Hotel Carbona vezérigazgatója.

A fürdőváros legnagyobb szállodájában úgy tapasztalják: a növekedés már a nyári szezon kezdetén biztató, míg tavaly májusban 58 százalékos volt az előfoglalás, idén májusban már 79 százalékra emelkedett ez a mutató. A KSH adatai alapján országosan az előszezonban a gyógyszállodák szerepeltek jobban az átlagos, 36,3 százalékos szállodai szobafoglaltság mellett a gyógyszállodák esetében 57 százalék volt ez az arány. A hévízi hotel éves átlagban is kiemelkedő, 84,2 százalékos foglaltsági mutatóval és 2,5 milliárd forintos árbevétellel rendelkezik, amellyel Magyarország egyik legjobban teljesítő szállodájának számít. Lukács Ferenc szerint a gyógy- és wellness hotelben az osztrák, a német, a francia és az orosz vendégek mellett a belföldi vendégkör is kezdi tudatosan összekapcsolni a pihenést az egészségre fordított figyelemmel. Ezen a téren is javuló tendencia mutatkozik, mert míg 2011-ben ilyen céllal 182 ezren töltöttek 5 napnál hosszabb időt wellness- és gyógyüdülőkben, addig tavaly már 213 ezren választották a pihenésnek ezt a formáját.

A WHO előrejelzése szerint 2022-re a turizmus és az egészségipar együttesen a világ egyik meghatározó gazdasági ágazatává válik. A legnagyobb küldőpiacainkat jelentő fejlett országokban az idős népesség arányának növekedése a legjellemzőbb demográfiai trend. A Magyar Turizmus Zrt szerint a kereskedelmi szálláshelyek belföldi vendégéjszakáinak csaknem harmadát, a szállodák belföldi vendégéjszakáinak több mint 47 százalékát gyógy- és wellness-szállodákban regisztrálják. „Az egészségturizmust hosszabb átlagos tartózkodási idő, magasabb költés, kisebb szezonalitás és magasabb színvonalú szolgáltatások igénybevétele jellemzi. Utóbbit jelzi, hogy míg 2011-ben a szállodai férőhelyek 27,3 százaléka volt az egészségturizmust közvetlenül kiszolgáló szállodákban, a szállodák vendégéjszakáiból 33,2 százalékban, a szállodák bruttó bevételeiből 34,8 százalékban részesednek a gyógy- és wellness-szállodák” – véli a Magyar Turizmus Zrt. A gyógyszállodákat az átlagosnál jobb, a wellness-szállodáknál az átlagosnak megfelelő kihasználtság jellemzi.

Egyre jobb a kihasználtság
A Szállodaszövetség adatai szerint idén márciusig gyógyszállodákban 4431 szoba volt, ami 38,8 százalékos csökkenést mutat 2012 februárjához képest. Az eltérés oka, hogy 2012 – ben olyan szállodák is gyógy hotelnek jelentették magukat, melyek nem rendelkeznek ilyen minősítéssel. „Feltűnő, hogy bár a gyógyszállodák kihasználtsága 4,4 százaléka ponttal javulva 51,7 százalékra nőtt, az elért 12430 forint bruttó átlag szobaár 5,6 százalékkal elmarad a múlt évitől, az egy kiadható szobára jutó bevétel pedig 6427 forint, ami 5,8 százalékos pluszt jelent” – írja jelentésében a szövetség.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.