BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elégedetlen az EU-s szankciókkal az ukrán elnöki hivatal vezetőhelyettese

Szerinte későn jöttek és nem elegendők.

Kevesellte az Európai Unió új, Oroszországra kivetett szankciós csomagját az ukrán elnöki hivatal vezetőhelyettese kedden Madridban, egyúttal az Ukrajnának küldendő fegyverszállítmányok felgyorsítását sürgette.

Ha engem kérdeznek, a szankciók túl lassúak, túl későn jönnek, és még mindig nem elegendők

– fogalmazott Ihor Zsovkva az Európai Unió által hétfőn elfogadott hatodik, Oroszországra kirótt szankciós csomaggal kapcsolatban.

Residents spend time on a shore of the Sea of Azov in Mariupol on May 30, 2022, amid the ongoing Russian military action in Ukraine. (Photo by STRINGER / AFP)
Fotó: STRINGER / AFP

A csomag rendelkezik egyebek között az orosz kőolaj uniós importjának részleges leállításáról és három nagy orosz állami tulajdonú műsorszolgáltató uniós szolgáltatásának betiltásáról is, továbbá az Ukrajnában elkövetett háborús bűnökért felelősöket a megszorító intézkedések hatálya alá vonja.

Kiszámolták, mennyire fájhat az uniós olajembargó az oroszoknak

Egyáltalán nem szimbolikus, hanem húsbavágó Oroszországnak az olajembargóról kedd hajnalban megszületett uniós megállapodás – vélik az elemzők. 

Zsovkva emellett leszögezte: nem elégedettek a Nyugatról Ukrajnába érkező fegyverszállítás sebességével.

Ha elégedettek lennénk, már felszabadítottuk volna Mariupolt és kiűztük volna az orosz erőket a Donyeckből

– jelentette ki. 

Mindeközben a poltavai bíróság háborús bűnök miatt fejenként 11 és fél év börtönre ítélt két orosz katonát, akik a vád szerint az oroszországi Belgorodban állomásozó tüzérségi egység tagjaiként Harkiv megyei civil létesítmények ellen követtek el rakétatámadást. Az ukrán Interfax hírügynökség közlése szerint Alekszandr Bobikin és Alekszandr Ivanov beismerte bűnösségét, és „megbánást tanúsított”. 

A háború kezdete óta ez volt Ukrajnában a második ilyen jellegű ítélet: május elején a kijevi bíróság egy 21 éves orosz katonát, Vagyim Sisimarint életfogytiglani börtönbüntetésre ítélte egy ukrán civil lelövéséért.

Mik a háborús bűnök, és mire számíthat Putyin?

A háborús bűncselekmények feltárása nehéz és időigényes, az elkövetőket azonban akár halálra is ítélhetik.

Ugyancsak kedden Olekszandr Sztrjuk, a Luhanszk megyei Szeverodoneck katonai adminisztrációjának vezetője az ukrán televízióban azt közölte, hogy a város felét az oroszok vonták irányításuk alá, ám hozzátette, hogy a harcok jelenleg is tartanak. 

A város még mindig védekezik. Még mindig ukrán

– fogalmazott. 

Felhívta mindazonáltal a figyelmet arra, hogy a jelen helyzetben lehetetlen kimenekíteni a civileket, akiket arra kért, vonuljanak fedezékbe. Leonyid Paszicsnyik, a Moszkva-barát szakadár „Luhanszki Népköztársaság” vezetője a TASZSZ orosz hírügynökségnek azt mondta, hogy Szeverodoneck egyharmadát ellenőrzik. Jan Egeland, a Norvég Menekültügyi Tanács (NRC) főtitkára szerint akár 12 ezer civil rekedhetett a városban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.