BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Forint: közel a legmélyebb pont

A hétvégén a 310-es szintet tesztelte az euró/forint keresztárfolyam, és nemsokára 320 forint is lehet egy euró ára. Az állampapírpiacon szintén rossz a hangulat, a tegnapi diszkontkincstárjegy-aukción gyatra volt az érdeklődés, ma pedig kötvényeket próbál majd értékesíteni az ÁKK.

Nemsokára történelmi csúcsra kerülhet a forint ára az euróval szemben – mondják a szakemberek. A közös uniós fizetőeszköz egységára tegnap 306 forint körül járt, de a hosszú hétvégén a 310-es szintet is tesztelgette a keresztárfolyam. Historikus csúcson 2009 tavaszán volt az árfolyam, akkor a piaci pánik eszkalálódása során 317 forint fölé ugrott az euró ára.

A rekord most megdőlhet – mondja Szalma Csaba, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója –, akár a 320-as szintig repülhet a közös európai fizetőeszköz árfolyama. E fölötti szint azonban a szakember szerint a közeljövőben nem várható, a Magyar Nemzeti Bank ugyanis valószínűleg kamatemeléssel veszi majd elejét a forint további gyengülésének. Az óvatos, 25 bázispontonkénti emelés lehetősége azonban már elszállt, a piac mostanra 100-125 bázispontos emelést árazott be, tehát a piaci várakozások szerint hamarosan 7 százalék fölötti alapkamattal számolhatunk.

A forint árfolyamát a nemzetközi devizákkal szemben sokáig a világpiaci hangulat határozta meg, az utóbbi egy hétben viszont már a hazai események is rányomták a bélyegüket az árfolyam alakulására. Ennek jele – mutat rá Szalma Csaba –, hogy a zlotyhoz képest is gyengült a forint, 70 forint fölé emelkedett a lengyel fizetőeszköz ára. A magyar eszközöktől való elfordulást elősegítette a devizahitelek nyomott árfolyamon történő előtörlesztésének a lehetősége, a gazdaságpolitika kiszámíthatatlansága, a szerkezeti reformok lassúsága és a nagy adósságállomány is.

A nemzetközi folyamatok között is van több olyan, amely kedvezőtlenül hat a magyar valutára. Az európai gazdaság recesszióba került 2011 végére, Magyarország növekedése – amelyet kizárólag az export hajtott – pedig megállhat – mondja Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója. A kínai pénzügyi egyensúllyal kapcsolatos negatív hírek szintén gyengíthetik a forintot – vélekedik a szakember, aki szerint az az egyetlen szerencsénk, hogy év vége van, és ilyenkor már mindenki igyekszik zárni a pozícióit, nyugodtabbak a piacok.

Jövőre azonban jöhet a feketeleves – figyelmeztet Duronelly, aki úgy véli, 2012 tavaszán nem kizárt, hogy a 2009-es tavaszihoz hasonló pánik teszi majd próbára a piacokat. Ez az állampapírpiacot is érzékenyen érintheti majd. A hitelpapírok iránti érdeklődés már most is érezhetően gyengül. A múlt csütörtöki egyéves diszkontkincstárjegy- (dkj-) aukció sikertelen volt, a benyújtott ajánlatok a meghirdetett menynyiséget sem fedték le, és az Államadósság-kezelő Központ (ÁKK) végül úgy döntött, az
elsődleges forgalmazók által ajánlott kamatok mellett nem ad el állampapírt. A tegnapi három hónapos dkj-aukció sem sikerült fényesen, a meghirdetett 40 milliárd forintnyi hitelpapírra mindössze 51 milliárdnyi ajánlat érkezett, és az államadósság-kezelő végül 30 milliárdra csökkentette az értékesített mennyiséget. Ma három-, öt- és tízéves kötvények várnak majd vevőkre, szerencsére azonban a költségvetés most azt is kibírja, ha a szerény érdeklődés vagy a túl magas hozamok miatt az ÁKK úgy dönt, nem ad el a hitelpapírokból.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.