BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bankszövetség: folynak az egyeztetések a devizahiteles mentőcsomagról

A Magyar Bankszövetség egyeztetéseket folytat az újabb devizahiteles mentőcsomagról, ezek azonban nincsenek olyan szakaszban, hogy konkrét időpontokat tűzzenek ki és közöljenek - reagált a szervezet az MTI megkeresésére szerdán. A bankszövetség szerint a banki közösség konstruktívan, javaslatokkal segíti a megoldás keresését.

A Népszabadság információi szerint a bankok hozzákezdtek a devizahiteleseknek szánt újabb mentőcsomag kidolgozásához. A komplex javaslatot a tervek szerint egy héten belül bemutatják a kormánynak, és az elképzelés véglegesítése után, várhatóan néhány hónapon belül akár el is indulhat a program.

A lap szerdai számában azt közölte: a bankok most az olyan adósok helyzetére keresnek megoldást, akik már legalább 90 napja nem tudják fizetni jelzálogkölcsönük törlesztőrészletét, jelenleg mintegy 110 ezer ilyen devizahiteles van.

A lap úgy tudja, hogy az egyik lehetőség a forintosítás: a pénzintézetek a fennálló tartozást a jelenlegi árfolyamon átváltanák forintra, majd az összeg egy részét elengednék, így csökkentve a törlesztőrészletet. A másik opció, hogy az adós marad a devizahitelben, de a késedelmes tartozásának részleges elengedésével alkalmassá tennék arra, hogy élhessen az árfolyamgát adta lehetőséggel. Ezeket a főbb lehetőségeket finomítanák, ötvöznék a bankok a korábban otthonvédelmi kamattámogatás néven futó programmal.

Az Equilor elemzése szerint a terv mintegy 70-80 ezer ügyfelet érinthet. A megoldás tartalmazná e hitelek forintosítását és egy részének elengedését, de szóba került olyan javaslat is, hogy a hitel maradna devizában, de akkora részt elengednének a hitelből, hogy az adós tudja fizetni a törlesztő-részletet és így jogosult legyen belépni az árfolyamgátra.
 
Az új terv a jegybanki tartalékok szintjét nem apasztaná túlzottan – mutatott rá Bámli Károly, a Commerzbank közgazdásza. Szerinte addig, amíg nem tisztul a kép, és nem jelenik meg a végleges program, addig kicsi a valószínűsége, hogy ismét 300, vagy az alatti szinteket láthassunk.

A forintosítás mintegy 3-3,5 milliárd összeggel csökkentené az MNB devizatartalék szintjét, ami csak kisebb negatív hatással járna a forintra, hiszen az MNB jelenleg 36 milliárd euró összegű devizatartalékkal rendelkezik, vélekednek az Equilor közgazdászai.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.