Üzembe helyezett egy napelemparkot az Alteo Tereske község határában, amely ezzel megkezdte a próbaüzemét is. A közel 20 megawatt teljesítményű, saját beruházásban és kivitelezésben mindössze háromnegyed év alatt felépített létesítménnyel a duplájára nőtt a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) prémiumkategóriájában jegyzett vállalat naperőművi kapacitása – derült ki a vállalat közleményéből.
Az Alteo 20 megawatt névleges teljesítményű naperőműve évente 31 gigawattóra villamos energia előállítására lesz képes,
ami több mint tízezer háztartás éves villamosenergia-fogyasztásával egyenértékű.
A vállalat még 2022-ben vásárolta meg az Edelyn Solar Kft.-t, amelynek a tulajdonában volt a naperőmű fejlesztésére irányuló projekt. Az Alteo 17 millió eurót meghaladó saját beruházásban és kivitelezésben valósította meg a projektet kilenc hónap leforgása alatt a Nógrád vármegyei Tereske község határában. A beruházás jelentőségét jól mutatja, hogy ezzel a fejlesztéssel a BÉT prémiumkategóriájában jegyzett Alteo kétszeresére növeli saját naperőművi portfólióját. Ez pedig nagymértékben növelheti tovább a vállalat megújuló alapú energiatermelési üzletágának teljesítményét.
„Mivel a fosszilis energiát használó erőművekkel szemben a napelemparkok 25-30 évesre tervezett élettartamuk alatt nem bocsátanak ki káros anyagokat, továbbá nem igényelnek ivóvizet sem, a tereskei beruházás fenntarthatósági szempontból is hasznos, amit kiegészít az is, hogy jelentős figyelmet fordítunk arra is, hogy a naperőmű élettartama során és annak végeztével se sérüljön a napelempark által használt földterület biológiai minősége és a napelemparktól eltérő majdani hasznosíthatósága” – szögezte le ifj. Chikán Attila, az Alteo vezérigazgatója.
Ennek a szempontnak a fokozott érvényre jutását erősíti, hogy
a hasznos élettartam lejártát követően a naperőmű teljes infrastruktúrája egyszerűen eltávolítható és jórészt újrahasznosítható.
Szintén a fenntarthatóságot szolgálja, hogy a napelempark által elfoglalt, 42 hektáros területet ismételten be lehet vonni a földművelésbe, az üzemeltetés ideje alatt pedig biodiverzitást támogató megoldásokra is jut figyelem, így kialakítva ezzel egy természetközeli „ökovoltaikus” parkot. Ifj. Chikán Attila szerint a beruházást még jelentősebbé teszi, hogy a tereskei naperőmű integrálódik az Alteo megújulószabályozási központjába. Lehetővé téve ezzel az időjárásfüggő naperőmű felhasználását az országos villamosenergia-hálózat részére nyújtott rugalmassági szolgáltatásokban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.