De az sem igaz, hogy a fertőzés veszélye egyáltalán nem áll fenn. Alapvetően ez az aggodalom vezérli azokat, akik az IMF mintájára európai valutaalap (EMF) létrehozását szorgalmazzák. Hangadójuk most a német pénzügyminiszter, aki a Financial Times hasábjain írt cikkében állt ki az EMF felállítása mellett.
Nagy kérdés persze, milyen irányban lenne képes „fertőzni” Görögország. A veszélyeztetettek egyik csoportja a többi PIGS állam, ahová a görögökön kívül a portugálok, az írek és a spanyolok tartoznak. Ebből a társaságból a spanyolok jelentik a legnagyobb gondot. No nem azért, mintha a fizetésképtelenség közvetlenül veszélyeztetné őket, elvégre GDP-arányos államadósságuk alig fele a görögökének. Ám tavalyi, 11,4 százalékos államháztartási hiányuk már elgondolkoztató. Az is, hogy az elemzők kevésbé fogadták lelkesen José Luis Rodríguez Zapatero spanyol kormányfő takarékossági programját, mint a görög megszorító csomagot.
A fertőzés esetleges másik iránya a kelet- és közép-európai térség lehet. Főleg Románia, Bulgária és Szerbia, ahol a görög bankok és működőtőke-befektetők nagy szerephez jutottak a gazdaságban. Ezeknek az országoknak a talpra állását aligha segíti, ha a görög anyabankok és anyavállalatok megrendülnek. Erről egyelőre szerencsére nincs szó, de a veszély jelen van. UGy
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.