Ritkán hozza lázba az embert egy száraz statisztikai jelentés, ám az amerikai kereskedelmi minisztérium statisztikai hivatalának július végén megjelent kiadványa a szabályt erősítő kivétel. A jelentésből a középtávú amerikai növekedésre vonatkozóan valamelyest javuló előrejelzés rajzolódik ki. A magánszemélyek megtakarítását jelző adatok a háztartási szektor kisebb mértékű sérülékenységét és nagyobb szintű ellenálló képességét mutatják.
A jelentés arra készteti a közgazdászokat, hogy felülvizsgálják az amerikai gazdaságra vonatkozó számításaikat. Először is két jó hírrel kezdeném. Amellett, hogy a reál-GDP éves szinten 4,1 százalékkal nőtt az év második negyedében, az első negyedévre vonatkozó kibocsátás mértékét valamelyest felfelé javították, amit a jövedelmek jelentősen nagyobb mértékű növekedése előzött meg.
Ezen fejlemények nettó hatása azonban nem változtatta meg az összképet – vagyis az USA-nak hat évbe tellett, mire kilábalt a gazdasági válságból –, ám az átlagos kibocsátási és jövedelmi szintből levonható növekedési trend gyorsabb volt, mint azt korábban feltételezték.
A másik, még fontosabb jó hír az, hogy a jelentkező extra jövedelem nem párosult új háztartási költekezéssel. Nominális értékben a magánszemélyek megtakarításainak szintje csaknem a duplája annak, mint amit az előző négy negyedévben közöltek. A rendelkezésre álló jövedelemhez viszonyítva a magánszemélyek megtakarítási rátája ma 6,8 százalék, szemben a májusban mért 3,2 százalékkal. Továbbá a megtakarítási ráta az elmúlt öt évben 6 százalék feletti értéken volt, és nem esett vissza meredeken, mint ahogy azt korábbi számítások előre jelezték.
A pénzügyi válság óta az amerikai háztartások leépítették hiteleiket, és nőtt a vagyonuk. A vagyongyarapodás döntő része a megszokott módon történt, vagyis a jövedelem kisebb mértékű elköltésével.
A háztartások költekezési mintázatára vonatkozó adatok felülvizsgálata révén jelentősen javultak a gazdasági kilátások. Ha az amerikai családok nem feszítik túl a költekezéseiket, akkor lesz elegendő forrásuk arra, hogy a jövőben növeljék a kiadásaikat. Miközben 4 százalékos vagy annál magasabb reál növekedési ráta nem várható a közeljövőben, az amerikai gazdaság idén valószínűleg 3 százalékkal bővül majd – ilyen ütemet már több mint egy évtizede nem ért el.
Az irányadó kamatszint fokozatos emelésének lassítása kevésbé sürgető az új adatok fényében, ami azt jelzi, hogy a pénzügyi stabilitási kockázatokra kevésbé kell aggódóan figyelnie a Fednek. Elvégre is azoktól a háztartásoktól, amelyek kétszer akkora mértékben takarítanak meg, mint azt korábban várták, azt lehet várni, hogy ellenállóbbak lesznek a növekvő kamatokkal szemben.
Ez a fajta ellenálló képesség hosszabb távon próbára lesz téve az államháztartás és a folyó fizetési mérleg egyensúlyának hiánya miatt, amelyeknél a jelentés nem mutatott ki változást a korábbi előrejelzésekhez képest.
Emellett elmondható, hogy az amerikai kormányzat kiadásai jelentősen meghaladják a bevételeket az adatok felülvizsgálata után is. A költségvetési hiány idén meg fogja haladni az ezermilliárd dollárt. Továbbá a növekedés mértéke már a potenciális ráta felett áll, és a munkanélküliség szintje is jóval alatta van a természetes mértéknek, így a megfelelő élénkítésre vonatkozó ciklikus érvek gyenge lábakon állnak. Az emelkedő adósságok a jövőbeli gazdasági tevékenységet terhelik majd meg, és súlyosbítani fogják a pénzügyi sérülékenységet.
De most még nem ez a helyzet. Megtudtuk ugyanis, hogy a gazdaság kicsit gyorsabb ütemben nő, és a háztartások többet tesznek félre, mint azt korábban gondoltuk. Ez pedig egy újabb példája annak, hogy néha a múlt visszatekintve valójában szebb, mint amilyennek akkoriban tűnt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.