Itthon 2021. január 15-én jelentették be, hogy 2022. január 1-jétől a 25. életévüket be nem töltött munkavállalók mentesülnek a személyi jövedelemadó (szja) befizetésének kötelezettsége alól. Ez nem egyedi intézkedés, Lengyelországban 2019 augusztusa óta adómentes a 26 éven aluliak keresete.
Az Eurostat 25 éven aluliak munkanélküliségi rátájára vonatkozó havi adatai alapján készítettünk egy rövid elemzést, amelyben azt vizsgáljuk, hogy Lengyelországban sikeres-e a fiatal munkavállalók munkaerőpiaci integrációja az szja-elengedés révén.
A V4-országokban a 25. életévüket be nem töltött munkavállalók helyzete 2010 januárja és 2020 októbere között hasonló trendek mentén alakult:
az időszak elején megközelítőleg stagnált a munkanélküliségi ráta, majd 2013 és 2014 között mindegyik országban csökkenő pályára állt. Magyarország és Lengyelország adatai a vizsgált időszakban meglehetősen közel estek egymáshoz, 2019 első felében pedig csaknem azonos értéken állt a mutató. 2019 második felében Lengyelországban a megelőző időszakhoz képest meredekebben csökkent a ráta, míg Magyarországon átmeneti növekedés volt megfigyelhető.
A koronavírus-járvány erősen befolyásolta a 25 éven aluliak foglalkoztatottságát is. Lengyelországban a munkanélküliségi ráta a 2019 elejére jellemző szintig nőtt, míg a másik három ország esetében több évvel korábbi szintre ugrott vissza 2020-ban. Bár Magyarország 2020-as októberi adata a lengyelországinál (12,3 százalék) valamivel alacsonyabb (11,9 százalék),
a 2020 májusa és októbere között megvalósult 4 százalékpontos csökkenés mögött különböző, a foglalkoztatást érintő problémák húzódnak meg.
Gyorselemzésünkben a Lengyelországban bevezetett foglalkoztatáspolitikai intézkedés hatásának vizsgálatához egy OLS modellt futtattunk, amelyben a (jelen esetben köbös) trend és a szezonalitás kiszűrése mellett kétértékű változóként szerepeltettük az intézkedés bevezetését. Ennek értelmében ez a változó nulla értéket vett fel az szja elengedésének időpontja előtt, 2019 augusztusától kezdődően pedig 1 értéket.
Ebben a keretben determinisztikus (nem véletlenszerűen változó) idősorként kezeltük a munkanélküliségi ráta időbeli megfigyeléseit. Fontos megjegyezni, hogy bár havi adatokon végeztük el a vizsgálatot, az intézkedés viszonylag friss bevezetése miatt kevés olyan megfigyelésünk van, amely már a foglalkoztatáspolitikai beavatkozás utáni időpontot takar, ez pedig óva int attól, hogy egyértelmű következtetéseket vonjunk le a beavatkozás hosszú távú hatására vonatkozóan.
Az egyszerűsített idősorelemzési módszer alapján arra következtethetünk, hogy Lengyelországban a 2019 augusztusában bevezetett, a 26 éven aluli munkavállalókra kiterjedő személyijövedelemadó-mentesség hatása a fiatal munkavállalók munkanélküliségi rátájára nem egyértelmű. (A módszertani alapokról a Fejlodesgazdasagtan.hu oldalon lehet tájékozódni – a szerk.) Szemmel láthatóan a korábbinál nagyobb ütemben csökkent a munkanélküliségi ráta 2019 második felében, fontos azonban megjegyezni, hogy a fiatal munkavállalók elhelyezkedése a munkaerőpiacon nem csupán a nettó bér kérdése.
Felvetődik ugyanakkor a kérdés: miért éppen a 25 év alatti korosztály kap ekkora figyelmet, miért most vezetik be ezt a nagyon fontos intézkedést?
A munkaerőpiacra való belépés kapujában álldogáló korosztály tagjai, akik a kapu küszöbének hol ezen, hol azon az oldalán próbálják felmérni a karrierlehetőségeiket, nincsenek egyszerű helyzetben.
Az atipikus, részmunkaidős foglalkoztatási formák elterjedése, az egyre szűkülő középosztály a fiatal munkavállalók egyre nagyobb fokú bizonytalanságát erősíti. A növekvő nyomás és a szétaprózott erőforrások a fiatal munkavállalók korai kiégéséhez vezetnek. A korosztály problémáival foglalkozni kell. Az szja-mentesség azonban önmagában ezt a helyzetet nem képes orvosolni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.