BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

4,6 százalékkal nőtt az euróban mért exportunk

Az export euróban 4,6, az import 4,0 százalékkal nőtt júliusban az egy évvel korábbihoz képest - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön. Az árfolyamok alakulása miatt forintban a növekedés 11,3, illetve 10,8 százalékos volt.

Az euró és a dollár forintban az első hét hónapban végig erősebb volt az egy évvel korábbinál, júliusban az euró 7,0, a dollár 24,3 százalékkal volt drágább, mint 2011. azonos hónapjában.

Az euróban elszámolt júliusi export növekedése a júniusi 5,9 százalékos ütemről lelassult, míg az import valamelyest gyorsult az előző havi 4,0 százalékról. Az export az év elején három hónapig - februárban, márciusban és áprilisban - elmaradt az egy évvel korábbitól.

Az év hetedik hónapjában a kivitel 77, a behozatal 72 százalékát az Európai Unió tagállamaival bonyolította le Magyarország - közölte a KSH.

Január-júliusban az export euróban 1,0 az import 1,5 százalékkal haladta meg a múlt év azonos időszakáét, az exporttöbblet 4,119 milliárd eurót tett ki, 166 millióval kevesebbet, mint tavaly, bár a júliusi 458 millió eurós szufficit 54 millió euróval több az egy évvel korábbinál.

Az export 46,536 milliárd, az import 42,417 milliárd eurót tett ki az év első hét hónapjában, amiből 6,455, illetve 5,998 milliárd euró júliusra jutott.

Forintban a héthavi export 13.713 milliárdra az import 12.505 milliárdra rúgott, az 1.208 milliárd forintos külkereskedelmi többlet 55 milliárd forinttal több mint tavaly január-júliusban volt.

A várakozásainkkal megegyezően, 457,5 millió euró többlet keletkezett a külkereskedelemben júliusban, ami minimális javulás a tavalyi 404,1 millió euróhoz képest – mutat rá Suppan Gergely, a TakarékBank vezető közgazdásza.
 
„Folytatódott a kivitel növekedése az év első hónapjaiban megfigyelt csökkenések után. A kivitel javulása tükrözi az ipari export növekedését, amit feltehetően a Mercedes üzem termelésének elindulása okozott” – vélekedett Suppan Gergely.

Hozzátette: az első felében a nyersanyagárak emelkedése miatti cserearányromlás hatására az import értéke gyorsabban nőtt az exporténál, miközben volumenben az export bővült gyorsabban.

„A nyersanyagárak átmeneti visszaesés után újra emelkedtek, ezért a cserearányok stabilizálódására lehet számítani, miközben a belső kereslet visszaesése miatt az import növekedése továbbra is elmaradhat az exportétól, ezért a külkereskedelem többlete tovább javulhat az év végéig. A cserearányok stabilizálódását az emelkedő gabonaárak is segíthetik” – hangsúlyozta Suppan Gergely.

Az elemző szerint az elmúlt hónapokban megjelent konjunktúra indikátorok az európai gazdaság recessziójának mélyülését jelezték, azonban a külső kereslet visszaesését a Mercedes üzem fokozódó termelése részben ellensúlyozhatja.

A közgazdász az év egészében 7,4 milliárd euró többletre számít a tavalyi 7,06 milliárd után.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.