BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A rózsadombi albérletáraknál is drágábbak a terézvárosiak

Egy év alatt tíz százalékkal nőttek a fővárosi téglalakások albérleti árai. Rossz hír az albérletet keresőknek, hogy idén a kisebb lakások drágultak nagyobb mértékben. Vidéken jókora különbségek akadnak az árak között: egyes nagyvárosokban már közelítik a fővárosit, míg más városoknál jóval ez alatt marad.

Tovább drágult a budapesti bérlakáspiac, az átlagos havi albérletár átlépte a negyedmilliós határt; miközben vidéken a tavalyi extrém áremelkedés után épp ellenkező trend rajzolódott ki, ott ugyanis csökkent a bérleti díj – derült ki az Otthon Centrum kutatásából.

albérlet
A fővárosban tovább növekedtek az albérletárak, átlagosan negyedmillió forint a díjuk havonta / Fotó: Csapó Balázs / Kisalföld

Milyen tendenciák történtek az albérletpiacon?

A fővárosban 

a téglalakások havi bérleti díja 259 ezer forintra nőtt, ami 9,9 százalékkal haladja meg a tavalyi éves átlagot 

– közölte Kosztolánczy György, az Otthon Centrum vezérigazgatója. A szakember arról is beszámolt, hogy a legnagyobb vidéki városokban 160 ezer forintos átlagértéken béreltek lakást az év első öt hónapjában, ami 4,6 százalékkal alacsonyabb a tavalyi átlagárnál. Szerinte ez az előző évi drasztikus áremelkedés korrekciójának tudható be, hiszen a legnagyobb vidéki városokban éves szinten tavaly 33 százalékkal emelkedtek az albérletárak – árnyalta az idei vidéki árcsökkenést.

Hol mennyiért bérelhetünk?

Az idei bérbeadások alapján 

  • a fővárosi VI. kerületben a legdrágább lakást bérelni, ebben a városrészben átlagosan 339 ezer forint havi bérleti díj az irányadó. 
  • A II. kerület 335 ezer forinttal csak minimálisan marad el ettől árszinttől, 
  • a Rózsadomb és környékét az V. kerület 292 ezer és 
  • a XIII. kerület 290 ezer forinttal követi, 
  • a III. kerületi Óbudán 240 ezer, míg 
  • a XI. kerületben 234 ezer forint az átlagérték. 
  • Ennél kedvezőbb az árszint a VII. és VIII. kerületben, ahol 225 ezer forint az átlag. 
  • A többi budai és belvárosi kerületben 200 ezer forint körül alakul az átlagos havi bérleti díj. 
  • A külső pesti kerületek a legolcsóbbak, ahol 180-200 ezer forintos bérleti díjat kérnek havonta. 

Hol mennyivel emelkedtek az árak?

A legtöbb kerületben emelkedtek a bérleti díjak, jellemzően 5–20 százalék között, azonban jó hír az egyetemistáknak, hogy az általuk kedvelt XI. kerületben tavaly óta nem változtak a bérleti díjak. 

A fővárosban az egyszobás bérlakások átlagára 183 ezer forint, a kétszobásoké 235 ezer, a háromszobásoké 317 ezer forint. Rossz hír az albérletet keresőknek, hogy idén a kisebb lakások drágultak nagyobb mértékben, így az egyszobás lakásoknál 20,9 százalékos, a kétszobások esetében 7,7 százalékos, a háromszobásoknál 3,1 százalékos áremelkedést mért az Otthon Centrum 2023-hoz képest. 

Minél nagyobb a fővárosban bérelt lakás, az árban annál inkább jelentkezik a területi differencia

– figyelmeztetett Kosztolánczy György. Az egyszobás lakások között Budapesten még nincs számottevő különbség, a belvárosban és Budán egyaránt 180 ezer forint az átlag, míg a külső kerületekben 165 ezer forint a bérleti díj havi átlagértéke. A kétszobás lakások esetében a belvárosban átlagosan 242 ezer, Budán 229 ezer, a pesti külső városrészekben 195 ezer forintos havi bérleti díj a mértékadó.

A háromszobásoknál nyílik szét a leginkább az árolló, a belvárosban 330 ezer, Budán 321 ezer az átlag, a külső pesti kerületekben viszont jóval kedvezőbb, 213 ezer forintos bérleti díjjal lehet számolni. Az egyes kerületek között pedig még ennél is nagyobb árkülönbségek adódhatnak.

Mi a helyzet vidéken?

A vidéki megyei jogú városok esetében kettészakadt a mezőny, hiszen 

Debrecenben, Győrben és Székesfehérváron a havi átlagos bérleti díj meghaladta a 200 ezer forintot. Ezzel szemben Szegeden, Pécsen és Kecskeméten 120-140 ezer forintot kérnek a tulajdonosok egy hónapra.

A panellakásokat Budapesten és a vidéki városokban is olcsóbban lehet bérelni, és minél nagyobb lakásról van szó, annál kedvezőbb a téglalakásokhoz viszonyított árszint. A panellakások bérleti díja fővárosszerte 180–200 ezer forint között mozog. A régióközpontokban átlagosan 125 ezer, a megyei jogú városokban 137 ezer forint a havi bérleti díj.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.