BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az ENSZ szerint elcsalhatták a venezuelai választást

Nem voltak meg a hitelesség alapvető feltételei a venezuelai választásnak – állítja az ENSZ. A dél-amerikai országban július 28-án voksoltak a polgárok, a választási eredmények pedig az eddig is regnáló Nicolás Madurót hozták ki győztesen. Az Egyesült Nemzetek Szövetsége jelentésében azt állítja, hogy a szavazás körülményei nem felelnek meg a demokrácia alapvető elveinek.

A múlt hónapban Venezuelában rendezett választások eredményeinek kezelésénél nem biztosították a voksolás hitelességét garantáló alapvető feltételeket: az átláthatóságot és a teljességet – állapították meg az ENSZ szakértői helyi idő szerint kedd este New Yorkban közzétett jelentésükben.

Venezuelan President Nicolas Maduro at the Supreme Court
Venezuela
Az ENSZ csalást kiált a venezuelai választásokon, Maduro szerint ez hazugság / Fotó: Anadolu via AFP

A július 28-i választásról António Guterres ENSZ-főtitkár számára készített beszámoló szerint a szakértők „a jelenkori demokratikus választások szempontjából példa nélkül állónak” minősítették, hogy a választásokat követően nem hozták nyilvánosságra az egyes körzetekben leadott szavazatok számát. Úgy vélték, hogy a választási bizottság nem tett eleget sem jogi kötelezettségeinek, sem a helyi törvényi szabályozásnak.

A választási bizottság a 2013 óta hatalmon lévő Nicolás Madurót nyilvánította a voksolás győztesének, de az egyes szavazókörök tételes
eredményeit nem tették közzé. Az eredményhirdetés nyomán országszerte tüntetések robbantak ki, amelyek erőszakba torkolltak: 

az összecsapásoknak az országos főügyész friss közlése szerint legalább 25 halálos áldozatuk volt, további 192 ember pedig megsebesült.

A most bemutatott jelentés szerint a szóban forgó hiányosságok „negatív hatást tettek a venezuelai választópolgárok nagy részére”.

A szakértők azt is szóvá tették, hogy a kezdetben mutatott együttműködési készség ellenére a venezuelai választási hatóság képviselői nem biztosítottak számukra egyeztetési lehetőséget.

A venezuelai külügyminisztérium a jelentésre reagálva elutasította a nemzetközi szakértők állásfoglalását, és úgy vélte, hogy a dokumentumban „hazugságok egész sora áll”.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.