BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Olyan mélyen van az OTP, mint a válság legsötétebb időszakában

Ismét megnőtt a kockázat a bankszektorban, ezért esik az OTP, mint a kő. A többi pénzügyi részvényre is rájár a rúd, de a magyar bank helyzete a devizahiteleseket mentő kormányzati intézkedések miatt még kiszámíthatatlanabb.

Hatalmasat zuhant tegnap az OTP árfolyama, délután fel is függesztették a kereskedést. A hazai bankpapírt ismét 3000 forint környékén jegyzik, mint 2009 tavaszán, a három éve kezdődött válság egyik legsötétebb periódusában. A tegnapi eladási hullám nem csak a hazai bankpapírt érintette, az összes feltörekvő piaci eszköz zuhant, a pénzügyi szektornak pedig különösen rossz napja volt. A lengyel bankok, a PKO és a Pekao is 5-6 százalékot estek, az osztrák Erste és Raiffeisen még durvábban beszakadt, 7-10 százalékos mínuszban állt lapzártánkkor.

„Nincsenek jó kilátások sem az eurózónában, sem Kelet-Európában, ráadásul a magyar makropálya sem néz ki biztatóan” – magyarázza a jelenséget Kuti Ákos, az Equilor elemzője. Az euróövezet adósságválsága miatt az ágazatban világszerte leírásoktól tartanak a befektetők, amelyek végső soron tőkeproblémákhoz vezethetnek. A negatív hangulatra pedig még egy lapáttal rátett a Federal Reserve szerdai közlése, amely szerint az amerikai jegybank szerepét is betöltő intézmény attól tart, kockázatok és feszültségek léphetnek fel a pénzügyi szektorban. „A feltörekvő piacokat fokozottan érinti eközben, hogy az elmúlt hónapokban rengeteg intézményi befektetés áramlott ide, most viszont már menekülnek a befektetők” – magyarázza Gyurcsik Attila, a Concorde Értékpapír vezető elemzője. Ennek számos jele van, a részvényárfolyamok esése mellett gyengült tegnap a forint és a többi régiós valuta is, emellett az államkötvény-aukción is emelkedtek a hozamok.

Az OTP kilátásai különösen bizonytalanok – állítják egybehangzóan a szakemberek –, azt ugyanis ma még nehéz megbecsülni, mekkora veszteséget okozhat a pénzügyi cégnek a kedvezményes előtörlesztésről szóló törvény elfogadása. „Sem eredményvárakozásunk, sem célárunk nincs a bankpapírra” – mondja Kuti Ákos. Az Equilor szakértője úgy véli, a legroszszabb esetben 150-200 milliárd forintos leírással járhat a bank számára ez a jogszabályi kötelezés, de valószínűbb, hogy a társaság ennek a töredékével, 20-25 milliárd forinttal megússza majd a költségeket. A Concorde pesszimistább, ők úgy számolnak, 50-60 milliárd forinttal csökkenhet az OTP adózás előtti eredménye. Ez azt jelenti, hogy a brókercég korábbi várakozásaival szemben 142 milliárd helyett nagyjából 80 milliárd forintnyi profitot érhet
el az idén a hitelintézet.

Célárat a Concorde-nál sem számoltak még, mivel a végtörlesztésről szóló jogszabály, illetve a folyamatosan érkező újabb javaslatok rendre átírják az eredményről szóló korábbi elképzeléseket. „A kamatmarzson keresztül is keletkezhet még vesztesége a cégnek, ha forintra kell váltania a svájcifrank-hiteleket, hiszen ezeknél kisebb a ráták különbsége, a 30 százalékos kamatplafon is okozhat eredményromlást, és az is, ha a devizahiteleket referenciakamathoz kötik, és ezzel kamatcsökkentésre kényszerítik a bankot” – magyarázza Gyurcsik.

A bankpapírral szemben épp ezért a szakértők óvatosságra intenek. „Az OTP alapvetően olcsó a lengyel bankrészvényekhez képest, de a nyugat-európaiakhoz képest már drága, és nehéz benne beárazni a magyar bankrendszerben tartósnak mutatkozó extra kockázatokat” – mondja Gyurcsik. Kuti úgy vélekedik, rövid távon lehetnek felpattanások a részvény árfolyamában, de alapvetően nem javasolja vételre a bankpapírt. A kisbefektetők egyébként most nem lelkesednek annyira a háromezer forintos OTP-részvényért, mint három éve, egyik befektetési vállalkozásnál sem kígyóznak a sorok az ügyfélszolgálatokon.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.