BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mibe fektessünk? - Szakértők válaszolnak

A szakemberek szerint érdemes elmozdulni a kockázatosabb befektetések irányába. A javasolt eszközök között ott vannak az abszolút hozamú alapok, egyes részvények, a vállalati kötvények és az inflációt követő állampapír is. A közelgő választás és a hazai gazdaságpolitika bizonytalanságai miatt érdemes a hazai eszközök mellett nemzetközi papírokat is tartani.
2013.12.06., péntek 05:00

Zsiday Viktor, a Plotinus Nyrt. elnöke
Abszolút hozam
„Hazabeszélek, de szerintem a hazai abszolút hozamú befektetési alapok európai mércével mérve is magas színvonalúak, így azt gondolom, hogy ha ezekből válogatunk össze néhányat, akkor jó esélyünk van arra, hogy vagyonunkat gyarapítani tudjuk. Nagyon remélem, hogy az általam irányított Plotinus Nyrt. részvényei is tovább folytatják felértékelődésüket a tőzsdén. Szintén jó választásnak tűnik néhány kisebb, transzparens, profitábilis magyar részvényt összeválogatni: ezekben is van potenciál hosszabb távon – habár rövid távon akár nagyobb korrekció is lehet. A biztonsági játékosoknak pedig mindig ott van a Prémium Magyar Államkötvény, amely izgalmak nélkül biztosít komoly reálhozamot.”

Honics István, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója
Diverzifikáció
„A devizás magyar vállalati kötvények között még mindig található az állampapíroknál kedvezőbb alternatíva. A részvények esetében rövidtávon a Fed likviditás-szűkítése miatt korrekcióra számítok. A kamatkörnyezet azonban továbbra is támogató marad, ezért a korrekció jó vételi lehetőséget jelenthet, főleg a fejlődő piacokon. A magyar gazdaságpolitika nyitott kérdései és a közelgő választások miatt jövőre még inkább indokolt lehet a nemzetközi diverzifikáció. A befektetési alapok között az abszolút hozamúak lehetnek a nyerők, aki az időzítéssel, alulárazott befektetések felkutatásával, nemzetközi diverzifikációval nem akar személyesen foglalkozni, annak az OTP Új Európa Alapot ajánlom.”

Móró Tamás, a Concorde Értékpapír vezető stratégája
Devizakötvények
„Az idén elért hozamoknál jóval kisebb teljesítményt várok jövőre mind a globális részvény, mind a hazai kötvénypiacoktól. A magyar állam és elsősorban a nagyvállalati devizakötvények hozamfelárait még mindig magasnak gondolom, emiatt ezeken további áremelkedést várok, főként akkor, ha a Fed csak lassabb ütemben vezeti ki a piacról kötvény-visszavásárlási programját. Kifejezetten figyelemre méltó a Mol 2019-ben lejáró dollárban denominált kötvénye, akár önmagában, akár forintra lefedezve. Egy hevesebb korrekció után venném az európai periféria részvényeit is, elsősorban a jelentősen könyv szerinti érték alatt forgó olasz részvényeket. Magyar papírok közül jó vétel lehet a Magyar Telekom.”

Forián-Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója
Részvényalapok
„A befektetőknek idehaza is választaniuk kell: vagy elbúcsúznak az infláció feletti hozamoktól, vagy a pozitív reálhozam reményében elmozdulnak a magasabb kockázatvállalás irányába. Szerencsére ma már a befektetési paletta igen széles, így az ügyfelek a saját kockázatvállalási képességük alapján számos lehetőség közül választhatnak. Aki nem szeretné magát elkötelezni egy-egy eszközcsoport mellett, azok számára a mindenkori piaci helyzethez alkalmazkodó rugalmas stratégiákat is kínálnak az alapkezelők, többféle kockázati szint mellett. Véleményem szerint hosszabb távon az igazi hozampotenciál a kockázatosabb részvényalapokban rejlik, de ezek népszerűsége csak lassan fog emelkedni.”

Somogyi Péter, a Citi Magyarország lakossági befektetési üzletágának ügyvezető igazgatója
Felértékelődés
„A jelenlegi piaci környezetben a részvények felülsúlyozását tartom indokoltnak a kötvényekhez képest. Ugyanis 12-18 hónapos időtávon számíthatunk a kamatnyomás felerősödésére, ami a kötvényárakra negatív hatással lehet. A részvények tekintetében az idei jelentős felértékelődések ellenére is elsősorban az amerikai, valamint e mellett az európai, a japán, és a Japánon kívüli ázsiai papírokban látok átlagos feletti felértékelődési potenciált. A kötvényeken belül az állampapírok alulsúlyozása, a magas hozamú kötvények felülsúlyozása, míg a befektetési kategóriájú vállalati kötvények tekintetében semleges pozíció felvétele indokolt.”

A szerző további cikkei

Továbbiak

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.