Franciaország kormánya csütörtökön ismerteti 2025-ös költségvetését, amely 60 milliárd euró értékű adóemelést és kiadáscsökkentést tartalmazna az egyre növekvő államháztartási hiány kezelésére.
Michel Barnier miniszterelnök új kormányára egyre nagyobb nyomás nehezedik a pénzügyi piacok és Franciaország európai uniós partnerei részéről, hogy lépéseket tegyen a költségvetésen tátongó lyuk befoltozására, miután az adóbevételek idén messze elmaradtak a várakozásoktól, a kiadások pedig jóval meghaladták azokat.
Párizs ezt egy agresszív megszorítási csomaggal próbálná meg orvosolni, amely a Reuters értesülései alapján a nemzeti össztermék két százalékának felelne meg.
A kormány szerint a költségvetési törvényjavaslat a GDP 5 százalékára csökkenti az államháztartási hiányt jövőre az idei 6,1-ről – ami magasabb, mint szinte az összes többi európai országé –, és ez az első lépés afelé, hogy a hiány 2029-re összhangba kerüljön a 3 százalékos uniós határértékkel.
A javaslatot várhatóan csütörtök este terjesztenék a parlament elé, ahol a kormány nem számíthat nagy támogatásra. Belsős információk alapján ugyanis a felháborodott ellenzék
Megszorításokkal rázná gatyába a francia államháztartást az új miniszterelnök
Michel Barnier a vállalatokra kivetett adók mellett jelentős kiadáscsökkentést is ígért. A francia miniszterelnök új kormányának azonban nincs többsége a nemzetgyűlésben, így kétséges, hogy a népszerűtlen tervet végre is tudják hajtani.
Mivel a kormánynak nincsen többsége a nemzetgyűlésben, kénytelenek lesznek az Emmanuel Macron elnök táborában lévő szövetségeseikre támaszkodni a javaslatok elfogadásához, és még így is jelentős engedményeket kell tenniük majd az ellenzék felé.
Eközben a radikális jobboldali Nemzeti Tömörülés, amelynek hallgatólagos támogatására Barnier-nek szüksége van ahhoz, hogy túléljen egy esetleges bizalmatlansági indítványt, már segített kisiklatni egy olyan kormányzati javaslatot, amely 4 milliárd euró megtakarítása érdekében hat hónappal elhalasztaná a nyugdíjemelést.
Macron pártjának tagjai szintén nem szeretnék, ha az elnök adócsökkentési öröksége füstbe menne, Gabriel Attal volt miniszterelnök pedig szerdán azzal kritizálta a csomagot, hogy a költségvetés „kevés reformot” tartalmaz, miközben „belefulladunk az adóba”.
Két hetem volt a törvényjavaslat összeállítására, így nem tökéletes, és van hely benne a javításra. Emiatt nem értem, hogy az ellenzék miért követeli a fejemet
– védekezett Barnier csütörtökön egy sajtótájékoztatón.
A már 3,2 ezermilliárd euróra duzzadt francia államadósság jövőre eléri a GDP közel 115 százalékát, és a kamatfizetés lesz az elkövetkező évek legnagyobb kiadása, amely még az olyan nagy kiadású tárcákat is meghaladja, mint a honvédelem és az oktatás.
Míg az adóemelések a 60 milliárd eurós költségvetési megszorítás egyharmadát tenné ki, a többi a kiadások csökkentéséből származna: 20 milliárd euró a francia minisztériumokat, a többi pedig a jóléti, egészségügyi, nyugdíj- és önkormányzati költségvetést érinti.
Macroni gazdaságpolitika: brutális adóemelésre készülhetnek a francia vállalatok
Óriási pofont kaphatnak Macron támogatói. Michel Barnier francia miniszterelnök kabinetje a részvény-visszavásárlásokat célozná meg, miközben több ideiglenes adót is kivetnének az ipari óriásokra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.